Únor 2011

Rocky Raccoon

27. února 2011 v 18:24 | Czewa |  Písničky
Jedna z mých oblíbených písniček z bílého dvojalba. Je to takový hudební western. Paul ji napsal v Indii. Příběh, o kterém se v písni zpívá, se odehrává v horách v Dakotě. Vypráví o Rockym Raccoonovi, jehož dívka Magil (ona si říká Lil a ostatní ji znají jako Nancy) utekla s Danielem, kterého teď Rocky pronásleduje a chce zastřelit. Nakonec je ale Rocky surově zbit a v jeho hotelovém pokoji je ošetřován doktorem páchnoucím ginem. Tato postava byla prý inspirována skutečným člověkem, když jednoho květnového dne roku 1966 Paul spadl ze svého mopedu a takový doktor ho přijel ošetřit.
Akordy začal dávat dohromady při jednom sezení s Maharishim. Původní název zněl Rocky Sassoon. Pak začali s Johnem a Donovanem skládat text a rychle přišli na to, že Rocky Raccoon zní víc "kovbojsky".

Now somewhere in the black mining hills of Dakota
There lived a young boy named Rocky Raccoon
And one day his woman ran off with another guy
Hit young Rocky in the eye Rocky didn't like that
He said I'm gonna get that boy
So one day he walked into town
Booked himself a room in the local saloon.

Rocky Raccoon checked into his room
Only to find Gideon's bible
Rocky had come equipped with a gun
To shoot off the legs of his rival
His rival it seems had broken his dreams
By stealing the girl of his fancy.
Her name was Magil and she called herself Lil
But everyone knew her as Nancy.
Now she and her man who called himself Dan
Were in the next room at the hoedown
Rocky burst in and grinning a grin
He said Danny boy this is a showdown
But Daniel was hot-he drew first and shot
And Rocky collapsed in the corner.

The doctor came in stinking of gin
And proceeded to lie on the table
He said Rocky you met your match
And Rocky said, Doc it's only a scratch
And I'll be better I'll be better doc as soon as I am able.

Now Rocky Raccoon he fell back in his room
Only to find Gideon's bible
Gideon checked out and he left it no doubt
To help with good Rocky's revival.

Julian Lennon

23. února 2011 v 20:49 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Nedávno jsem si prohlížela fotky dětí všech čtyř Beatlů. Někteří jim jsou teda hodně podobní - patří mezi ně i Julian Lennon, Johnův první syn a první dítě narozené členovi The Beatles vůbec.


Když Cynthia otěhotněla, John neváhal a požádal ji o ruku. Svatba se konala 23. srpna 1962 a před veřejností zůstala dokonale utajena. Fanoušci byli tehdy zaujati nově vydaným singlem Please Please Me. Do jedné z liverpoolských nemocnic Cynthii doprovázela pouze přítelkyně Phyllis McKenzie. Zde v pondělí 8. dubna 1963 o tříčtvrtě na osm večer porodila Juliana. Po poněkud komplikovanějším porodu Cynthia požádala o soukromý pokoj, kde ji John navštívil o týden později. Zanedlouho se vrátili k Johnově tetě Mimi. Když měl Julian 6 měsíců, Cynthiina matka se vrátila z Kanady a Cynthia s Julianem se mohli nastěhovat zpět do Hoylake. Když pak zvěsti o sňatku a narození Johnova syna pronikly do novin, trojice konečně začala fungovat jako rodina a přesunula se do bytu v londýnském Kensingtonu. Ten jim však moc nevyhovoval, proto se brzy přestěhovali znovu, tentokrát na usedlost v hrabství Surrey, kde Julian navštěvoval přípravku.
Když mu byly 4 roky, nakreslil Julian ve školce obrázek pojmenovaný "Lucy In The Sky With Diamonds". Ten pak inspiroval Johna k napsání stejnojmenné surrealistické písně. Takto vypadal:


Další písní, kterou nahráli Beatles a kterou inspiroval první Johnův syn, byla Good Night, krásná ukolébavka na konci bílého dvojalba.
Poté, co se John seznámil s Yoko Ono, manželství Cynthie a Johna se rozpadlo. John se chtěl rozvést a vzít si syna s sebou. Paula McCartneyho toto přetahování naštvalo a jako důkaz, že je mu Juliana líto, složil Hey Jude.
Julian nakonec zůstal u matky, John se s ním však stýkal dál, Julian za ním a Yoko často jezdil. Vždyť i Yoko měla dceru z předchozího manželství, Kyoko.
Po roce 1970 se Cynthia dvakrát znovu vdala, nakonec zůstali v Ruthinu ve Walesu, kam chodil Julian do školy. Našel si tu kamarády a vedl docela normální život. To se ovšem změnilo, když mu John Twist, nový manžel Cynthie, musel sdělit zprávu o Johnově nenadálé smrti. Julian byl opravdu v šoku, položil se na podlahu a zůstal tak celé hodiny.
Potom jel s kamarádem Justinem za Yoko do New Yorku, jeho život se potom dost změnil. Cynthia se znovu rozvedla a přesídlila do Wiltshire, kam už se za ní Julian nevrátil. Chtěl se osamostatnit a odjel tedy do londýnského Chickwicku.
Bulvár o něm často psal a byl oblíbený u dívek. Sblížil se s s některými modelkami, které ale většinou jen využívaly toho, že po jeho boku se o nich začne mluvit. V prvních letech po Johnově smrti se o Juliana novináři zajímali hlavně pro jeho známosti s modelkami, takže se nemůžeme divit titulkům v novinách jako "Julianova blondýnka".
Když mu bylo 18, matka mu řekla, že umí na kytaru hrát lépe než jeho otec. A tak založil kapelu Lennon Drops a v dubnu 1982 se v novinách chválila jeho debutová nahrávka písně "I Don't Wanna Feel It Any More". Pak se Julian přidal ke kapele Quassar, která ho ale spíš zneužila pro koncert na střeše Apple. Julian se nakonec přece jen prosadil jako hudebník a žije v Americe, v L.A..
Od otcovy smrti ho však provázely spory o děditství. Nakonec ale Yoko kontrolovala veškeré finance až do jeho 25ti let, pak dostal polovinu peněz ze svěřeneckého fondu, druhá připadla Seanovi. Yoko mu peníze nedala hned zezačátku asi z výchovných důvodů, aby měl stejné podmínky jako ostatní děti. Taky myslím, že by jeho sláva neměla být zvětšována slávou jeho otce. Nemůžeme je přece srovnávat, vím, že to je těžké, ale to prostě nejde. Jako asi je to dobrý hudebník, ale John Lennon byl, je a bude jen jeden jediný. Já jsem hlavně ráda, že díky jeho existenci byly napsány ty krásné písničky :).

If I Needed Someone

20. února 2011 v 12:46 | Czewa |  Písničky
Písničku If I Needed Someone napsal George Harrison jako hudební cvičení na akord D. Je určena Pattii. Jako inspirace mu sloužily dvě písně od The Byrds: The Bells Of Rhymney a She Don't Care About Time. První dva verše sloky zpíva George sám, pak se k němu přidají John s Paulem. Byla to jediná píseň napsaná Georgem, kterou Beatles hráli na svých koncertech. Text je docela jednoduchý, chlapec říká dívce, že kdyby potřeboval, kdyby měl víc času atd., hned by jí zavolal... Docela egoistické ne :D? Ale písnička je to hezká...
Slavná je její cover verze od The Hollies z roku 1965, čili ze stejné doby, jako byla napsána a vydána na albu Rubber Soul. Nepokoušejte se však je přede mnou srovnávat :).

Tak hezký poslech:
 Lyrics:
If I needed someone to love
You're the one that I'd be thinking of
If I needed someone

If I had some more time to spend
Then I guess I'd be with you my friend
If I needed someone
Had you come some other day
Then it might not have been like this
But you see now I'm too much in love

Carve your number on my wall
And maybe you will get a call from me
If I needed someone
Ah, ah, ah, ah

If I had some more time to spend
Then I guess I'd be with you my friend
If I needed someone
Had you come some other day
Then it might not have been like this
But you see now I'm too much in love

Carve your number on my wall
And maybe you will get a call from me
If I needed someone
Ah, ah

Paul vyhrál Grammy

20. února 2011 v 11:18 | Czewa |  Aktuality
13. února 2011 proběhlo předávání cen Grammy za rok 2010. Ani Paul McCartney neodešel s prázdnou (ještě aby jo:D). Vyhrál cenu jako nejlepší rockový umělec, za svou píseň Helter Skelter Gratuluju Paulíku :))!


For No One

12. února 2011 v 15:32 | Czewa |  Písničky
Nádherná písnička z alba Revolver.
Napsal ji Paul a patří mezi jeho nejlepší kousky. Vznikla v pronajaté chatě ve švýcarském lyžařském středisku Klosers, kam jeli Paul s Jane Asherovou na krátkou dovolenu v březnu 1966.
Text písně vypráví o milostném vztahu, kdy dojde k tomu, že láska obou zmizela. Podle Paula je For No One o jeho vlastní životní zkušenosti, kdy začal žít se svou přítelkyní hned, jak opustil rodičovský dům.
Pro píseň je typické sólo na lesní roh, na který hraje Alan Civil.
Jedna z mých oblíbených skladeb na Revolveru, hned po Here, There and Everywhere :).


The day breaks, your mind aches
You find that all her words of kindness linger on
When she no longer needs you

She wakes up, she makes up

She takes her time and doesn't feel she has to hurry
She no longer needs you

And in her eyes you see nothing

No sign of love behind her tears
Cried for no one
A love that should have lasted years

You want her, you need her

And yet you don't believe her when she says her love is dead
You think she needs you

And in her eyes you see nothing

No sign of love behind the tears
Cried for no one
A love that should have lasted years

You stay home, she goes out

She says that long ago she knew someone but now he's gone
She doesn't need him

Your day breaks, your mind aches

There will be times when all the things she said will fill your head
You won't forget her

And in her eyes you see nothing

No sign of love behind her tears
Cried for no one
A love that should have lasted years

Wonderful Tonight

6. února 2011 v 17:18 | Czewa |  Knihy
Nedá mi to, abych nenapsala tento krátký článek o skvělé knize od Pattie Boydové a Penny
Wonderful TodayJunorové. Jmenuje se Wonderful Today - George Harrison a Eric Clapton, mí osudoví muži. Je to hezké a opravdové vyprávění Pattie Boydové, první ženy George Harrisona a potom manželky Erica Claptona. Pattie popisuje svůj život od raného dětství v Keni přes studia na internátních školách v Anglii až po dosažení kariéry modelky a život se dvěma slavnými hudebníky. Překlad knihy Jaroslavou Hromadovou je sice občas poněkud kostrbatý, ale obsah je opravdu výborně napsaný a kniha se krásně čte. Navíc mám bezva praktické paperbackové vydání s nádherným obrázkem Pattie a George na obalu. Taky stojí za to zmínit obrázky uprostřed knihy, kde vidíme, jak Pattie stárla a žila. Neměla lehký život - ostatně, kdo ano? - žila s alkoholikem a oba muže nakonec musela opustit. Dokázala se však se svým osudem vyrovnat a jak sama říká:
"Já jsem měla štěstí. Přežila jsem. Neměla jsem geny na závislost, protože jinak by mě Eric stáhl ke dnu.Možná bychom se upili k smrti. Kdybych mohla žít znovu, stejně bych nic neměnila. Miluji hudbu. Miluji všechno, co souvisí s rock'n'rollem. Líbilo se mi, že jsem byla v centru tak velké kreativity, a byla jsem mladá v tolik vzrušující době. Znala jsem úžasné ldid a prožila jsem nezapomenutelné věci."
To jsou aspoň slova :o)!