Pátrání začíná!

10. ledna 2011 v 15:10 | Czewa |  Zajímavosti
Je to total brutal. Podle mě se k této situaci nehodí lepší výraz. Docela mě to totiž vyvedlo z míry. Když mě pak napadlo - na opravdu kraťoučkou, strašně minimini vteřinu - uvažovat o možnosti... Stydím se to napsat :o). No prostě: Co kdyby Beatles neexistovali? Jo, musela by to být hodně úspěšná kamufláž... Nene, žádné takové. Ale přesto... Až jsem z toho onemocněla (dobře, určtě to nebyl jediný důvod, ale že aspoň jeden, to možné je :D). Co to tu kecá, o čem to mluví, říkáte si možná... Hned ujasním.

Začalo to nevinně: Kamarád objevil v obchodě Levné knihy úžasnou věc: CD od The Beatles s písničkami, které nebyly nikdy vydané samotnými Beatles. Jmenuje se "Days Before The Hard Night". Při příští návštěvě Levných knih jsem neváhala a spíš se (HODNĚ) divila, jak někdo propánakrále může prodávat takové vzácné CDčko za 50 korun???
Asi tři měsíce častého poslouchání... A pak najednou otázka: "Poznala bys plagiát Beatles?"
No jasně že poznala! Jak bych nepoznala? Počkat...poznala bych? Jejda, vážně bych poznala..? Nejsem si úplně jistá...
A je to tady. Začíná pátrání po původu tohoto záhadného alba. Na internetu se o něm nedozvíte jinak než ze stránek Levných knih. Tam se u něj rozvinula diskuze, ve které polovina statečných prosazuje svou pravdu, že toto přece JSOU Beatles a ta druhá, asi silnější, hlásá s jistotou podvod nebo úspěšné cover verze.
Po střízlivé úvaze, pozorném poslechu a spoustě hledání na internetu a v rozličných knihách jsme přišli na tato fakta:
-většina písniček na albu Days Before The Hard Night zní podobně, jako by je zpívali Beatles (ale: Většina písniček skutečně Beatles nebyla nahrána, leda opravdu tajně nebo jen na demo snímcích)
-angličtina, jakou jsou písně zpívané, je velmi britská (ale: na obálce jsou mnohé chyby)
-záhada písně When I'm Sixty-Four: Proč by ji autoři CD uváděli jako nikdy nevydanou, když vydána byla, byť později (na albu Sgt. Pepper)? Neznámý hlas na začátku promlouvá: "Please George singing..." - tu písničku nezpívá George, proč taky, když je Paulova?

-písničky od Beatles jsou přece chráněny autorskými právy, pochybuju, že by si nějací čeští revivalové mohli dovolit je získat a prodávat CD za 50 Kč.
-většina písniček je zpívána "Johnem", i když ve skutečnosti některé složil Paul.

-pár písniček (například Hello Little Girl) má připomínat živé nahrávky: jekot fanynek, potlesk, nekvalitní záznam... Proč? Když už jsou to teda cover verze, na co si hrají?
-na albu samotném není napsán přesný interpret. Na stránkách je jasně psané cover verze, ale nemělo by to být už na samotném obalu CD? Toto je velmi matoucí...

No a mnoho dalších nejasností se dá zjistit. Co se však zjistit dá velice těžko a mně se to doposud nepovedlo, je pravda. Píšu různým lidem, jako zatím nejpravděpodobnější verze přichází ta, že CD natočili pražští "And The End", kteří se k tomu ale moc nemají. Navíc nevím, jak by to bylo s těmi autorskými právy.

Jedno je jisté: to CD se mi líbí. Ať ho zpívá, kdo chce, je dobré. Jen moc toužím po tom vědět pravdu. Ne, o existenci Beatles nepochybuju, vždyť můžu poslouchat jejich hudbu a o to jde. Ale o existenci TAK DOBRÉ kapely, která dokáže skvěle a autenticky napodobit hlasy Johna a Paula teda pochybuju dost.

Kdo by něco věděl, pište :o). Já budu informovat, jestli něco zjistím.

Zde jsou odkaz na recenze a diskuzi ohledně tohoto alba. Některé příspěvky jsou zajímavé.

Mějte se co nejkrásněji,
ať se na vás Beatles smějí!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Monika | 4. října 2011 v 14:16 | Reagovat

Ahoj!
Chtěla bych říct, že toto je naprosto úžasný článek. Po původu CD jsem pátrala dost dlouho, prtože jsem ani nevěděla, kde se dá koupit. Vypálila mi ho kamarádka s tím, že jsou to Beatles. Ovšem po první písničce bylo jasné, že to Beatls nejsou. Musím říct, že na žádné písničce mi hlasy nepřijdou povědomé (kromě When I'm Sixty-Four). Když jsem narazila na tyto stránky a dozvěděla se, že CD pochází z Levných Knih byla jsem překvapená. Hledala jsem na internetu dál, ale pořád jsem žádné informce o kapele nenašla. Budu zase pátrat, ale myslím, že to pro nás zůstane záhadou. :-/

2 Czewa | Web | 4. října 2011 v 18:07 | Reagovat

Děkuji, těší mě, že jsi se tu dozvěděla něco nového. Pátrala jsem dál a zjistila, že CD nahrála nějaká revivalová kapela z česka nebo slovenska, nechtěli mi ale zaboha prozradit její jméno. Je to hrůza, ale musíme to zjistit - zajímá mě, kdo to nazpíval. Musíme jít na koncert všech Beatles a Oldies revivalů! :-)

3 Monika | 5. října 2011 v 14:04 | Reagovat

To by mě zajímalo, k čemu jim to je, že neřeknou jejich jméno. Vždyť by to bylo dobře, kdyby se o nich lidi dozvěděli! Možná, že když dám dohromady všechny své beatle-kamarády a řeknu jim, aby chtěli jejich jméno, tak třeba nakonec povolí. :-D Tenhle revival si zaslouží slávu! :-D
Na revivaly chodím hrozně ráda. Přesto, že opravdu uznávám jen jeden (a to sice the Backwards), si vždycky ráda poslechnu hudbu Beatles od někoho, kdo je obdivuje. Jinak jsem slyšela, že v Praze budou mít koncert Simon a Garfunkel revival. :-) Jo a dneska večer je v Hard Rock Cafe Elvis Presley revival! :-D Smankote! Toho je! :-D

4 Ringo | E-mail | 12. listopadu 2011 v 1:13 | Reagovat

Ahoj, pro mě je to taky něco jako Záhada hlavolamu. Proč na obal nenapíší, že se jedná o covery hrané kapelou XY? Škoda, revival je velmi dobrý. 8-)

5 Carlos | 13. prosince 2011 v 21:52 | Reagovat

Ahoj, na té desce jsou různí interpreti, není to jen jedna kapela. Co vím, jsou to ale spíš ad-hoc seskupení muzikantů, žádné regulérní kapely :-) Jinak si dovolím Tě jako fanynku Beatles pozvat na svoje stránky www.beatles-komplet.cz. Snad se Ti tam bude líbit. Měj se

6 K | 28. prosince 2011 v 15:34 | Reagovat

Tak já to CD zrovna poslouchám a taky je mi docela jasný, že to nejsou oni, ty hlasy jsou podobný, ale ne stejný. Myslela jsem si už předtím, než jsem to slyšela, že to oni nejsou, ale stejně mě to zajmalo. Alwe je dobrý, že tam jsou písničky napsaný Beatles, který ale nevyšly na LP, takže je moc neznám, takhle si je aspon budu moct naposlouchat, i když v podání někoho jinýho. Jenom jsem si na obalu tohoCD všimla jedné věci, na zadní straně v pravým horním rohu. Proč je tam nasaný Don't eat your headphones a potom Give our best regards to your dog?? :-))

7 Czewa | Web | 29. prosince 2011 v 14:22 | Reagovat

souhlasím, že to je dobře nahrané. Ale stejně mi pořád vrtá hlavou, čí je to dílo! Carlosi, myslím, že některé písničky určitě nahrál jeden interpret, a jak jsi vůbec přišel na to, cos napsal? A ty hlášky na tom albu, myslím, jsou tam jako ukázka takového toho britského humoru, je to docela sranda :D.

8 K | 3. ledna 2012 v 18:38 | Reagovat

No tak ten humor je docela podobnej Beatles :D. Hrozně se mi líbí ty jejich hlášky typu jako když dostávali MBE a královna se jich ptala, jak dlouho jsou spolu, Ringo řekl 40 let atd. :D

9 Carlos | 14. února 2012 v 13:11 | Reagovat

Czewo, co máš přesně na mysli? Sháněl jsem informace o tomto albu "po všech čertech" a taky jsem ho hodně poslouchal abychzkusil něco zjistit. Ale vůbec nechci tvrdit, že mám absolutní pravdu! Je to jen můj názor :-)

10 Czewa | Web | 15. února 2012 v 15:36 | Reagovat

Myslím to, že to CD nahráli různí interpreti. Já jsem si dala za životní cíl najít, kdo to nahrál :D. Pojedu prostě na koncerty všech revivalových kapel a to prostě poznám! :-D

11 Carlos | Web | 16. února 2012 v 11:16 | Reagovat

Nooo, tak to Ti přeju hodně štěstí :-D  :-D

12 leon66 | 9. července 2012 v 9:29 | Reagovat

"Tohle poctivé "ztracené album" obsahuje čtrnáct písní které Beatles na samém začátku své kariéry přenechali jiným interpetům a sami je nikdy oficiálně nevydali. B.J.Kramer, Cilla Black, Fourmost nebo Peter & Gordon to s nimi dotáhli do první desítky hitparády, ve dvou případech dokonce na první místo, zároveň se však svou interpretací značně odchýlili od tolik charakteristického svěžího zvuku ranných Beatles a upřímě řečeno, ty nahrávky dnes znějí dost nijak, jistě i proto že Beatles pochopitelně neodkládali žádné extra perly (čestnou vyjímkou budiž recesističtí Fourmost kteří si z vokálního stylu chlapeckých kytarovek napůl střílí: "Hello Little Girl" zní v jejich podání fakt neodolatelně). Některé z nich najdeme coby demosnímky na Antologiích (+BBC) v podání kompletních Beatles, jiné se dají najít na všelijakých pirátských deskách (obvkykle jen solo hlas + kytara), z těch je však příliš slyšet že jde o demosnímky které nejsou určeny uším veřejnosti: Beatles je prostě bez jakékoliv jiskry a elánu odbrnkají a tím to hasne."

Více zde:
http://www.progboard.com/Beatles-The/Days-Before-The-Hard-Night/20342

13 Czewa | Web | 11. července 2012 v 16:08 | Reagovat

Děkuji moc za odkaz, konečně něco nového! Tedy, o tom, co píšeš, jsem už věděla, ale stránka na kterou odkazuješ je skvělá. Teď se chystám tento článek aktualizovat, přece jen je toho víc, co napsat, a taky něco se změnilo...

14 KLárka | 14. září 2012 v 21:48 | Reagovat

Tohle CD mám doma - také z levné knihy. Ale myslím si,že je nemožné, takhle dokonale napodobit jejich hlasy, ačkoli je pravda,že o tomto CD jsem nikdy jindy neslyšela a tyhle písničky jsou nahrané na youtube ve zpomalené verzi a jen nekvalitně - ale podle mě to beatles zpívají! Tohle CDčko mi přijde jedno z nejlepších a jsem moc ráda,že ho mám v šuplíku, a nepátrám o tom :o)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama