Leden 2011

When I'm Sixty-Four

30. ledna 2011 v 20:18 | Czewa |  Písničky
Melodii této bezvadné písničky složil Paul McCartney v domě na liverpoolské Forthlin Road, když mu bylo asi patnáct. Takže byla napsána někdy v době 1957-1958. Na koncertech skupiny Quarryman roku 1960 hrával jinou verzi této skladby, než jak ji známe z alba Sgt. Pepper. V té době to asi byla ještě větší napodobenina hudby 20. a 30. let, kterou Paulův otec jako mladý muž hrával se svou kapelou. No a protože v šedesátých letech začla být módní vlna "retra" 20. a 30. let. Samozřejmě že při psaní textu When I'm Sixty-Four myslel Paul na otce, ale když ho psal, bylo jeho otci Jimovi teprve 56. Číslo 64 vybral proto, že se mu zkrátka hodilo do textu a taky důchod v Británii tehdy začínal v 65ti, takže to byla taková předehra. Nemalou náhodou je, že na albu Sgt. Pepper vyšla tato píseň zrovna v době, kdy bylo Jimovi 64. 
Text je napsán jako dopis nesmělého mladíka, který od ženy, kterou zatím moc nezná, žádá slib věrnosti a oddanosti. Podle George Martina šlo spíš o parodii na lidi, kteří musí mít své myšlenky úhledně seřazeny na papíře a nakonci ještě podpis. Paul ale k hudbě otcova mládí přistupoval s úctou a slova jsou jen lehce výsměšná. Jo, to kdyby ji napsal John, asi by to dopadlo daleko jinak :). Ale přesto i on ji měl rád. A já taky, je taková roztomilá a veselá. 
Will you still need me?


When I get older, losing my hair
Many years from now
Will you still be sending me
a Valentine Birthday greetings, bottle of wine
If I'd been out till quarter to three
Would you lock the door
Will you still need me
Will you still feed me
When I'm sixty four
You'll be older too
And if you say the word
I could stay with you
I could be handy, mending a fuse
When your lights have gone
You can knit a sweater
by the fireside
Sunday morning go for a ride
Doing the garden,
digging the weeds
Who could ask for more
Will you still need me
Will you still feed me
When I'm sixty four
Every summer we can rent a cottage
In the isle of Wight, if it's not too dear
We shall scrimp and save
Grandchildren on your knee
Vera Chuck and Dave
Send me a postcard drop me a line
Stating point of view
Indicate precisely
what you mean to say
Yours sincerely wasting away
Give me an answer, fill in a form
Mine for evermore
Will you still need me
Will you still feed me
When I'm sixty four

Olivia Harrison

22. ledna 2011 v 21:12 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Narodila se roku 1948 v Mexiku jako Trinidad Ariasová, do školy pak chodila v Americe.
George a Olivia
Po absolvování kalifornského gymnázia zůstala v Los Angeles a pracovala v obchodním oddělení A&M Records. Pak dělala sekretářku v Dark Horse Records, nahrávací společnosti George Harrisona. Zpočátku spolu bydleli v Georgeově velké vile v Beverly Hills, pak se ale přestěhovali do menšího domku. Začalo být zřejmé, že Olivia preferuje poklidný život na venkově před nablýskaným životním stylem obyvatel Los Angeles. Tak se přemístili do Georgeova sídla Friar Park v Anglii. Nemohli se vzít, dokud se George nerozvedl s Pattií. Tak se stalo ve čtvrtek 9. června 1977 a svatba byla naplnovaná na květen dalšího roku. Museli ji však odložit kvůli smrti Georgeova otce. V úterý 1. srpna se jim narodil syn Dhani, jediný potomek George Harrisona. Nakonec byli oddáni v sobotu 2. září 1978, na matrice v Henley. Jedinými hosty tajného obřadu byli Oliviini rodiče z Kalifornie. Po svatbě novomanželé odjeli na líbánky do Tuniska. 
Olivia nejspíš zachránila Georgeovi život, když ho roku 1999 napadl a pobodal nějaký bláznivý vetřelec. Praštila chlapa do hlavy a zavolala pomoc. Při zranění byly zasaženy plíce a i když strávil v nemocnici jen několik dní, byl v šoku a toto trauma snížilo schopnost jeho těla bojovat proti rakovině plic, na kterou roku 2001 zemřel.
Olivia Harrison uspořádala po manželově smrti "Concert For George", na kterém účinkovali slavní hudebníci jako Eric Clapton, Jeff Lynne, Paul McCartney, Tom Petty, Billy Preston, Ravi Shankar nebo Ringo Starr. Taky tam poprvé vystoupil Dhani.

I'm Looking Through You

18. ledna 2011 v 15:24 | Czewa |  Písničky
Paulova nááádherná písnička. Vznikla po odjezdu Jane Asherové do Bristolu. Paul byl stále v nejistotě, nechápal, jak může dívka dát přednost kariéře před svým snoubencem. Paul, i když měl stálou přítelkyni, kolem sebe měl vždy dost žen. To samozřejmě vedlo k mnohým hádkám, při jedné z nich se Jane odstěhovala a Paul řekl: "OK, jeď. Najdu si nějakou jinou." Ale život bez ní mu připadal prázdný a tehdy právě napsal I'm Looking Through You, písničku o lásce, kde vyčítá své dívce, že se změnila a hrozí rozchod. 
Písnička se objevila na albu Rubber Soul z roku 1965. Mně se na ní nejvíc líbí ten úplný začátek a mám ráda její text, je takový zpěvný. Tak hezký poslech :-).


I'm looking through you, where did you go
I thought I knew you, what did I know
You don't look different, but you have changed
I'm looking through you, you're not the same

Your lips are moving, I cannot hear
Your voice is soothing, but the words aren't clear
You don't sound different, I've learned the game.
I'm looking through you, you're not the same

Why, tell me why, did you not treat me right?
Love has a nasty habit of disappearing overnight

You're thinking of me, the same old way
You were above me, but not today
The only difference is you're down there
I'm looking through you, and you're nowhere

Why, tell me why, did you not treat me right?
Love has a nasty habit of disappearing overnight

I'm looking through you, where did you go
I thought I knew you, what did I know
You don't look different, but you have changed
I'm looking through you, you're not the same

Yeah! Oh baby you changed!
Aah! I'm looking through you!
Yeah! I'm looking through you!
You changed, you changed, you changed!


Pátrání začíná!

10. ledna 2011 v 15:10 | Czewa |  Zajímavosti
Je to total brutal. Podle mě se k této situaci nehodí lepší výraz. Docela mě to totiž vyvedlo z míry. Když mě pak napadlo - na opravdu kraťoučkou, strašně minimini vteřinu - uvažovat o možnosti... Stydím se to napsat :o). No prostě: Co kdyby Beatles neexistovali? Jo, musela by to být hodně úspěšná kamufláž... Nene, žádné takové. Ale přesto... Až jsem z toho onemocněla (dobře, určtě to nebyl jediný důvod, ale že aspoň jeden, to možné je :D). Co to tu kecá, o čem to mluví, říkáte si možná... Hned ujasním.

Začalo to nevinně: Kamarád objevil v obchodě Levné knihy úžasnou věc: CD od The Beatles s písničkami, které nebyly nikdy vydané samotnými Beatles. Jmenuje se "Days Before The Hard Night". Při příští návštěvě Levných knih jsem neváhala a spíš se (HODNĚ) divila, jak někdo propánakrále může prodávat takové vzácné CDčko za 50 korun???
Asi tři měsíce častého poslouchání... A pak najednou otázka: "Poznala bys plagiát Beatles?"
No jasně že poznala! Jak bych nepoznala? Počkat...poznala bych? Jejda, vážně bych poznala..? Nejsem si úplně jistá...
A je to tady. Začíná pátrání po původu tohoto záhadného alba. Na internetu se o něm nedozvíte jinak než ze stránek Levných knih. Tam se u něj rozvinula diskuze, ve které polovina statečných prosazuje svou pravdu, že toto přece JSOU Beatles a ta druhá, asi silnější, hlásá s jistotou podvod nebo úspěšné cover verze.
Po střízlivé úvaze, pozorném poslechu a spoustě hledání na internetu a v rozličných knihách jsme přišli na tato fakta:
-většina písniček na albu Days Before The Hard Night zní podobně, jako by je zpívali Beatles (ale: Většina písniček skutečně Beatles nebyla nahrána, leda opravdu tajně nebo jen na demo snímcích)
-angličtina, jakou jsou písně zpívané, je velmi britská (ale: na obálce jsou mnohé chyby)
-záhada písně When I'm Sixty-Four: Proč by ji autoři CD uváděli jako nikdy nevydanou, když vydána byla, byť později (na albu Sgt. Pepper)? Neznámý hlas na začátku promlouvá: "Please George singing..." - tu písničku nezpívá George, proč taky, když je Paulova?

-písničky od Beatles jsou přece chráněny autorskými právy, pochybuju, že by si nějací čeští revivalové mohli dovolit je získat a prodávat CD za 50 Kč.
-většina písniček je zpívána "Johnem", i když ve skutečnosti některé složil Paul.

-pár písniček (například Hello Little Girl) má připomínat živé nahrávky: jekot fanynek, potlesk, nekvalitní záznam... Proč? Když už jsou to teda cover verze, na co si hrají?
-na albu samotném není napsán přesný interpret. Na stránkách je jasně psané cover verze, ale nemělo by to být už na samotném obalu CD? Toto je velmi matoucí...

No a mnoho dalších nejasností se dá zjistit. Co se však zjistit dá velice těžko a mně se to doposud nepovedlo, je pravda. Píšu různým lidem, jako zatím nejpravděpodobnější verze přichází ta, že CD natočili pražští "And The End", kteří se k tomu ale moc nemají. Navíc nevím, jak by to bylo s těmi autorskými právy.

Jedno je jisté: to CD se mi líbí. Ať ho zpívá, kdo chce, je dobré. Jen moc toužím po tom vědět pravdu. Ne, o existenci Beatles nepochybuju, vždyť můžu poslouchat jejich hudbu a o to jde. Ale o existenci TAK DOBRÉ kapely, která dokáže skvěle a autenticky napodobit hlasy Johna a Paula teda pochybuju dost.

Kdo by něco věděl, pište :o). Já budu informovat, jestli něco zjistím.

Zde jsou odkaz na recenze a diskuzi ohledně tohoto alba. Některé příspěvky jsou zajímavé.

Mějte se co nejkrásněji,
ať se na vás Beatles smějí!

I Don't Want To See You Again

10. ledna 2011 v 13:55 | Czewa |  Písničky
V zápalu bádání po písničkách od Beatles, které nebyly samotnými Beatles nikdy natočeny, jsem se potkala i s touto bezva skladbou: I Don't Want To See You Again. Napsal ji Paul roku 1964 a byla určena duu Peter and Gordon. I když ji tedy Beatles nikdy nenatočili, je dost dobře možné, že pro producenta Normana Newalla nahráli demo snímek. Mezi ostatními písničkami, které John s Paulem věnovali zmíněným pánům, se tato docela ztratila, nepatřila mezi nejúspěšnější. Nedivím se moc - v jejich provedení opravdu nestojí za velkou chválu. Nebudu sem tudíž dávat ani video, protože se mi vůbec nelíbí. Ta písnička je dobrá, proč jen si ji Beatles nenechali? Sklidili by beztak velký úspěch. Škoda...
Obrázek

Lyrics:

I don't want to see you again

I hear that love is planned
How can I understand when someone says to me
I don't want to see you again?

Why do I cry at night?
Something wrong could be right,
I hear you say to me
I don't want to see you again!

As you turned your back on me,
You hid the light of day.
I didn't have to play at being broken hearted.

I know that later on after love's been and gone,
I'll still hear someone say
I dont' want to see you again!

As you turned your back on me,
You hid the light of day.
I didn't have to play at being broken hearted.

I hear that love is planned.
How can I understand when someone says to me
I don't want to see you again?

I don't want to see you again.
I don't want to see you again.
I don't want to see you again.

Beatlemanie

1. ledna 2011 v 14:57 | Czewa |  Moje beatlesoviny
Středu 29.12.2010 bych označila za historický den, neboť jsem se konečně odhodlala k výletu do Prahy na výstavu Beatlemanie. Muzeum hudby, kde je výstava umístěna, jsme našli kupodivu celkem snadno, leží totiž přímo na hlavní ulici a nelze ho ani přehlédnout. Hned ve vitrínách před muzeem nás přivítaly plakáty nadšeně oznamující pořádání oné výstavy: Beatlemanie v Praze! Jupí, naladěná na Beatles jsem ale byla i tak (jako obvykle). V šatně jsme si mohli nechat kabáty a za nepřemrštěnou cenu jsme si koupili vstupenky. A všude plno Beatles, paráda!
Výstava provází diváka životem a tvorbou jak The Beatles jako celkem, tak i jednotlivých členů v jejich sólové dráze, těch, pro které byli velkou inspirací nebo s nimi měli zkrátka co do činění. Zároveň jsme se mohli dozvědět i dost o vlivu rock'n'rollu, americké a britské kultury a hudby The Beatles u nás v tehdejším Československu. Na velkých tabulích si můžete přečíst spoustu zajímavostí, i já jsem se dověděla nové věci a to mě vždycky potěší. Plakáty z roku 1965 nás lákaly jít shlédnout "Perný den" tak jako měli tuto příležitost poprvé českoslovenští diváci toho roku. Na plátně se skutečně promítal A Hard Day's Night, hudba hrála a Beatles byli všude kolem. Na figurínách byly oblečeny modely ze 60. let, za sklem stály různé texty písniček od Beatles, jak je stačily odposlouchat uši československých nadšenců a posluchačů rádia Svobodná Evropa. Různé typy hudebních nástrojů, takové, na které skutečně Beatles hráli, sice jen repliky, ale přesto, sitár, kytary, bicí souprava, basové kytary, všechno to tam bylo vystaveno a dané atmosféře to dodávalo správnou příchuť.
Co se mi nelíbilo, byly voskové figuríny mých idolů z roku 1964. Kluci si tam skoro nejsou podobní, Paul má tlusté tváře, John je blonďatý hezoun, Ringo takový podivný klučíček a George vypadá jak farář, hubený a připravený vyslechnout zpověď nějakého hříšníka. Pak mi taky dost vadily nevzácné chyby v pravopisu na informačních tabulích, pochopte, že psát "Abey Road" s jedním b na výstavě o Beatles je trochu trapné, a pak taky různé překlepy, magentofon atd. Mohli si to přece po sobě aspoň pořádně přečíst.
Ale i přes záporné stránky věci se mi ta výstava líbila. Žádný věcný suvenýr jsem si neodnesla, ale něco přece: hezkou vzpomínku na báječnou výstavu a hezký den a samozřejmě nové znalosti! Po výstavě jsme se šli ještě podívat na Lennonovu zeď, tak byla beatlesovská akce hezky zakončena a my se mohli vydat vesele domů!

Všem milovníkům Beatles, kteří tak ještě neučinili, doporučuju si tam zajet, výstava končí už za deset dnů, 10.1.2011 (jo, a šťastný nový rok vám přeju!).