Prosinec 2010

Happy Xmas (War Is Over) - John Lennon

24. prosince 2010 v 13:03 | Czewa |  Solos
Tuto písničku od Johna Lennona jistě znáte. A víte taky, jakého roku byla vydána? Odpověď zní 1971. V říjnu. A kde? V New Yorku. Zezačátku v Americe písnička neměla moc úspěch, ale roku 1973 se dostala na 4. místo v britském žebříčku. Po Johnově smrti, konkrétně roku 1982, se vyhoupla v Británii až na 2. příčku.
Poprvé na albu se písnička objevila roku 1975 na kompilaci Shaved Fish. Přestože je to prvotně protestní píseň proti válce ve Vietnamu, stala se typickým symbolem Vánoc a objevila se na několika vánočních albech.
Slova vznikla z jedné kampaně Johna a Yoko, kde využívali slogan WAR IS OVER! (If You Want It) na billboardech a letácích. To bylo o Vánocích 1969, kdy porobíhala právě válka ve Vitnamu.
V nahrávce je využit hlavně sborový zpěv, kdy děti ze sboru The Harlem Community Choirv v pozadí zpívají a jejich hlasy se krásně ozývají. Slova napsal tedy John a Yoko a hudba je převzatá z akordů známé folkové lidovky "Stewball." Nicméně Lennon píseň harmonicky upravil a trochu pozměnil, takže to není to samé.
A moc hezké to je. Tak... šťastné a veselé, hezký poslech a Beatles forever!


So this is Christmas
And what have you done
Another year over
A new one just begun
And so this is Christmas
I hope you have fun
The near and the dear ones
The old and the young

A very merry Christmas
And a happy New Year
Let's hope it's a good one
Without any fear

And so this is Christmas (War is Over, if you want it, war is over now) repeat with verse
For weak and for strong
The rich and the poor ones
The road is so long
So happy Christmas
For black and for white
For yellow and red ones
Let's stop all the fight

A very merry Christmas
And a happy New Year
Let's hope it's a good one
Without any fear

And so this is Christmas (War is over, if you want it, war is over now) repeat with verse
And what have we done
Another year over
And a new one just begun
And so this is Christmas
And we hope you have fun
The near and the dear ones
The old and the young

A very merry Christmas
And a happy New Year
Let's hope it's a good one
Without any fear
War is over, if you want it
War is over now

Merry Christmas

Maharishi Mahesh Yogi

10. prosince 2010 v 20:30 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Maharishi
Narodil se roku 1918 jako Maheš Prasad Varma, vystudoval psychologii na univerzitě v Allahabadu, potom strávil deset let studiemi sanskrtu a posvátných textů u gurua Deva. Přijal jméno Maharishi (znamená to "veliká duše"). Podařilo se mu vymyslet způsob, jak přiblížit tradiční meditaci západnímu světu, tzv. transcendentální meditaci. V roce 1959 přijel do Lodýna, aby tu založil Spiritual Regeneration Movement. O tomto hnutí se dozvěděla i Pattie Harrisová a v únoru 1967 navštívila jeho přednášku.
Začala se o indický mysticismus více zajímat, zatímco George se věnoval kapele. Zanedlouho ho ale do hnutí taky zaangažovala a spolu s ním i ostatní členy. Pak se skupina rozhodla Maharishiho navštívit na přednášce ve čtvrtek 24. srpna 1967. Maharishiho řeč na Beatles velmi zapůsobila a domluvili si s ním osobní audienci. Při té příležitosti je pozval na desetidenní kurs transcedentální meditace na univerzitě v Bangoru. Pozvání přijali, chtěli vzít i Briana Epsteina, ale ten nechtěl. Právě na tomto kurzu se dozvěděli o Brianově smrti.
Po nějaké době Beatles souhlasili, že se svým novým guruem stráví tři měsíce v indickém Rišikéši. Ringo s Maureen vydrželi jen deset dní, Paul s Jane Asherovou deset týdnů. Nakonec se i John a George se svým duchovním vůdcem rozešli ve zlém. To začalo, když John pozval do ašrámu Alexise Mardase, který měl s duchovnem zkušenosti a byl přesvědčen, že Maharishi s Beatles jen manipuluje. Maharishi o sobě tvrdil, že ho peníze nezajímají, ale na každé schůzce měl s sebou účetního a jeho ašrám byl na místní poměry docela luxusně vybaven. Opravdu byl problém v penězích, dokazuje to už fakt, že se handrkoval o vyšší procenta z nakonec nenatočeného filmu o něm a Beatles.
Pak se jedna mladá sestřička z Kalifornie svěřila, že jí Maharishi dělal nemravné návrhy. To Johna a George přesvědčilo, aby ašrám opustili. Zvlášť John byl dost naštvaný, protože ho meditace bavila, zbavila ho drogové závislosti a napsal díky ní spoustu dobrých písniček jako třeba Dear Prudence. Na druhou stranu i ten nešťastný rozchod přinesl své ovoce, vždyť písnička Sexy Sadie, i když se na první pohled možná nezdá, kritizuje právě onoho "svatého muže" (původně  se dokonce jmenovala přímo Maharishi).
Navzdory skutečnosti, že vztah Maharishiho s Beatles trval jen krátce, dostalo se mu mezinárodní publicity a Maharishimu přece jen napadala do klína obrovská spousta peněz. Nakoupil různé pozemky, fary, zřídil si základnu ve Švýcarsku a jeho příjmy byly veliké. George si ještě prohlubil duchovní znalosti, Beatles napsali spoustu krásných písniček atd., takže i tato příhoda měla svou důležitost.
Maharishi zemřel 5. února 2008 ve svém nizozemském sídle s odkazem míru, štěstí, prosperity a svobody pro celý svět. Jenom o peníze mu tedy určitě nešlo.

Vtipně mluví :o)


Dnes je to už třicet let...

8. prosince 2010 v 21:15 | Czewa
...co se to stalo.
Ta hrozná věc,
která zarmoutila snad každého,
nejen fanouška Beatles, ale toho asi především.
Před třiceti lety zemřel John Lennon.
Ten, kterému vděčím za mnohé.
A určitě nejsem sama.
Za No Reply, za If I Fell, za I Don't Want To Spoil The Party
a tak.
Děkujeme, Johne, máme Tě rádi a vždycky budeme vzpomínat na Tvé dobré činy.


Michal Pavlíček: "Lennon byl géniem, Mozartem 20. století, jehož písničky dodnes nejsou překonané. Mně byly sympatické i jeho snahy o celosvětový mír, líbilo se mi, že vystupuje protv věcem, které ho štvou, namísto aby si užíval výsostvného postavení hudební celebrity! Takoví lidé by neměli umírat a už vůbec ne takhle!"

Souhlas... 

Yes It Is

3. prosince 2010 v 14:54 | Czewa |  Písničky
Hezkou písničku Yes It Is složil John Lennon počátkem roku 1965. Využil zde podobného trojhlasu jako v This Boy (ten se mi právě moc líbí). John se ale za tuto písničku později spíš styděl, tvrdil, že to je "zamilovaná píseň pro pitomý trh". Dobře, uznávám, že text neobsahuje žádnou hlubší myšlenku (je to varování dívce, aby nenosila červené oblečení, protože tuto barvu nosí zpěvákovo děvče), a taky pěkná melodie je občas oslabena mírně falešnými vokály, ale jinak se mi fakt docela líbí :o). Beatles natočili Yes It It 16. února 1965 a George tu poprvé použil jeden kytarový efekt. V dubnu píseň vyšla na druhé straně singlu Ticket To Ride.
If you wear red tonight,
Remember what I said tonight.
For red is the colour that my baby wore,
And what's more, it's true,
Yes it is.
Scarlet were the clothes she wore,
Everybody knows I'm sure.
I would remember all the things we planned,
Understand, it's true,
Yes it is, it's true.
Yes it is.
I could be happy with you by my side
If I could forget her, but it's my pride.
Yes it is, yes it is.
Oh, yes it is, yeah.
"Please don't wear red tonight."
This is what I said tonight.
For red is the colour that will make me blue,
In spite of you, it's true,
Yes it is, it's true.
Yes it is.
I could be happy with you by my side
If I could forget her, but it's my pride.
Yes it is, yes it is.
Oh, yes it is, yeah.
"Please don't wear red tonight."
This is what I said tonight.
For red is the colour that will make me blue,
In spite of you, it's true,
Yes it is, it's true.
Yes it is, it's true.