Říjen 2010

With A Little Help From My Friends

31. října 2010 v 15:48 | Czewa |  Písničky
Tato písnička určená přímo pro Ringa byla stvořena jednoho odpoledne v březnu roku 1967 v Paulově domě. Novinář Hunter Davies měl zrovna příležitost být u toho a sledovat, jak Paul a John spolupracují. Měli v plánu udělat písničku, která jim na albu Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band ještě chyběla, takovou tu, co si budou moct zpívat lidi s nimi.
Brzo odpoledne měli jen refrén a kousek melodie, pak asi dvě hodiny jen brnkali na kytary a nakonec dostal John nápad začínat verše otázkou. Na otázku "Do you believe in a love at first sight?" (normálně se tam žádný člen nepoužívá, ale tady potřebovali další slabiku :o)) odpověděl John "Yes, I'm certain that it happens all the time". Původní návrh "Are you afraid when you turn out the light" změnili na "What do you see when you turn out the light". Do pokoje pak přišla Cynthia Lennonová a navrhla odpověď "I'm just fine", to se ale Johnovi nelíbilo, neboť slovo just považoval za pouhou vatu a místo toho přišel s větou "I know it's mine", která byla pak zpracována do verše "I can't tell you, but I know it's mine".
Po několika hodinách slovních hříček začali blbniut, zpívali Can't Buy Me Love, hráli na klavír a odreagovávali se rock'n'rollovými písněmi. V sedm hodin měli zamluvené studio a do telefonu řekli Ringovi, že pro něj mají píseň hotovou. S textem to nebyla tak úplně pravda, ale slova dopsali ve studiu, kde ji pak nahráli v deseti verzích s přechodným názvem "Badfinger Boogie", které později změnili na výstižnější "With A Little Help From My Friends".
I když autoři neměli nejspíš v úmyslu říct textem písně něco skrytého, přinejmenším jeden člověk to v ní viděl. Americký viceprezident Spiro Agnew sdělil publiku, že píseň je poctou pro nezákonné drogy.
V knize Beatles 1960-1970 Den po dni chválí její autor B. Miles cover verzi With A Little Help From My Friends od Joea Cockera, ale mě osobně se teda víc líbí původní provedení s Ringovým zpěvem.

What would you think if I sang out of tune,
Would you stand up and walk out on me.
Lend me your ears and I'll sing you a song,
And I'll try not to sing out of key.
Oh I get by with a little help from my friends,
Mmm,I get high with a little help from my friends,
Mmm, I'm gonna try with a little help from my friends.

Do you need anybody?
I need somebody to love.
Could it be anybody?
I want somebody to love.

What do I do when my love is away.
(Does it worry you to be alone)
How do I feel by the end of the day
(Are you sad because you're on your own)
No, I get by with a little help from my friends,
Mmm, get high with a little help from my friends,
Mmm, gonna to try with a little help from my friends

Do you need anybody?
I need somebody to love.
Could it be anybody?
I want somebody to love.

Would you believe in a love at first sight?
Yes I'm certain that it happens all the time.
What do you see when you turn out the light?
I can't tell you, but I know it's mine.
Oh, I get by with a little help from my friends,
Mmm I get high with a little help from my friends,
Oh, I'm gonna try with a little help from my friends

Do you need anybody?
I just need someone to love.
Could it be anybody?
I want somebody to love

Oh, I get by with a little help from my friends,
Mmm, gonna try with a little help from my friends
Ooh, I get high with a little help from my friends
Yes I get by with a little help from my friends,
with a little help from my friends

Jak to bylo s Michaelem Jacksonem

26. října 2010 v 21:44 | Czewa |  Zajímavosti
Nedávno se mi dostalo zajímavé informace, o které jsem předtím vůbec neslyšela. Jedna kamarádka, příznivkyně Michaela Jacksona, mi tvrdila, že právě on někdy po smrti Johna koupil od Paula a Yoko práva na všechny jejich písničky z let 1964-1971. To mě teda dost vyděsilo. Cože? Takovou důležitou věc bych přece měla vědět... Tak jsem se o to hned začala zajímat a s trochou hledání po internetu a knihovně se mi podařilo zjistit následující:

Začalo to už v lednu roku 1963, kdy Lennon, McCartney, Harrison a Starr souhlasili s přidáním svých autorských práv společnosti vytvořené hudebním vydavatelem Dickem Jamesem, která se jmenuje Northern Songs.

Zpočátku vlastil 55% společnosti Dicks James a zbytek John, Paul a Brian Epstein. To se změnilo roku 1965, kdy James a účetní Northern Songs Charles Silver dohromady vlastnili 37,5%, John s Paulem po patnácti, Epstein 5%, NEMS 7,5%, Ringo a George každý 0,8%. John s Paulem nechtěli, aby Northern Songs šly na burzu, ale nakonec museli souhlasit. Jejich obavy byly oprávněné: o svých písních téměř nemohli rozhodovat. A to byl problém. V březnu roku 1968 prodali po různém přemlouvání své podíly v Northern Songs firmě Associated Television Corporation. Beatles chtěli Northern Songs koupit, ale nepodařilo se jim to a společnost v roce 1969 spadla do klína Siru Lewovi Gradeovi. Patřila teď tedy jemu a AVT, která byla roku 1985 hodně draho prodána Michaelu Jacksonovi, který přebil nabídku Paula McCartneyho a Yoko Ono. Tím získal M. Jackson kontrolu nad více než 200 skladbami, které složil Lennon a McCartney. Jackson a Sony začali zveřejňovat hudbu Beatles roku 1995, protože na to vlastně měli právo, i když McCartney stále dostával licenční poplatky. I když Jackson-Sony katalog obsahuje většinu hitů od Beatles, některé dřívejší písně byly ještě publikovány v EMI, předtím než se Paul s Johnem "upsali" Jamesovi. V 80. letech získal Paul od společnosti Ardmore práva na "Love Me Do" a "P.S. I Love You". George a Ringo na tom byli stejně, akorát Harrison vytvořil Harrisongs, společnost, která vlastnila práva na jeho písničky napsané po roce 1967 (jako "While My Guitar Gently Weeps" nebo "Something"), stejně tak Starr's Startling Music vlastní práva na Ringovy pozdější písně (jako "Don't Pass Me By" nebo "Octopus's Garden").

Takže tady se nemůžeme ptát, čí to byla vina, Beatles udělali blbost když se upsali, Michael zase tu, že pak písničky prodával do reklam a tím je zneuctíval. No jo, nikdo a nic není dokonalé. I když... Taková If I Fell nebo No Reply teda dokonalé jsou =D!

zdroj: en.wikipedia.com; Bill Harry: Beatles encyklopedie

No Reply

16. října 2010 v 19:27 | Czewa |  Písničky
Hu - moje druhá nejoblíbenější písnička od Beatles! Můžete ji najít na albu Beatles For Sale, předpředposlední :o). Je to Johnova píseň o zradě a žárlivosti, další z příběhů o dívce, která opustila svého chlapce. Jako inspirace mu údajně sloužil hit skupiny Rays Silhouettes. V ní kluk zjistí, že je podváděn, když spatří siluety za záclonami v domě své milé.
V No Reply chlapci dojde pravda, když jeho dívku její rodiče zapřou v telefonu. On se ukryje před jejím domem a nakonec uvidí, že odchází s jiným. Jak smutné...
Dick James, majitel firmy Northern Songs, ve které písničky Beatles už tehdy vycházely, byl z No Reply docela nadšený (to se mu teda nedivím :o)).
Mně se nejvíc líbí ta prostřední část: "If I were you I'd realise that I love you more than any other guy; and I'd forgive the lies that I heard before when you gave me no reply". Ta je prostě kouzelná! Podle wikipedie tam tleskají všichni čtyři.
I když teda text neobsahuje žádnou objevnou nebo extra zajímavou myšlenku, ta písnička prostě stojí za to!


This happened once before,
When I came to your door,
No reply.
They said it wasn't you,
But I saw you peep through your window.
I saw the light, I saw the light.
I know that you saw me,
'Cause I looked up to see your face.

I tried to telephone,
They said you were not home,
That's a lie.
'Cause I know where you've been,
And I saw you walk in your door.
I nearly died, I nearly died,
'Cause you walked hand in hand
With another man in my place.

If I were you I'd realize that I
Love you more than any other guy.
And I'll forgive the lies that I
Heard before when you gave me no reply.

I've tried to telephone,
They said you were not home,
That's a lie.
'Cause I know where you've been
And I saw you walk in your door.
I nearly died, I nearly died,
'Cause you walked hand in hand
With another man in my place.

No reply, no reply.

Derek Taylor

11. října 2010 v 18:48 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Derek Taylor (7. května 1932 - 8. září 1997) byl britský reportér.
Derek Taylor
Svou kariéru začal jako liverpoolský novinář pro Liverpool Daily Post a Echo. Potom začal psát do různé britské noviny jako the News Chronicle, the Sunday Dispatch nebo the Sunday Express. Také pravidelně přispíval do Daily Express, kam psal sloupky a divadelní recenze. Jeho původním úkolem bylo napsat proti Beatles něco útočného. On se ale namísto toho rozhodl psát jménem George Harrisona do Expressu sloupky. To dalo základ jejich dlouhodobému přátelství. Později taky napsal za Briana Epsteina jeho autobiografii A Cellarful Of Noise. Stal se tiskovým mluvčím The Beatles a po nějaké době strávené v Los Angeles se k nim opět připojil jako mluvčí během éry Apple. Beatles ho měli rádi, měl velký literární talent, smysl pro humor a bral vše s nadhledem. Když opustil Apple, Taylor odešel za prací k nahrávací společnosti WEA Records.

Derek Taylor zemřel 8. září 1997 na rakovinu a zanechal tu šest dětí, které měl se svou ženou Joan Taylor.

Here, There And Everywhere

8. října 2010 v 20:21 | Czewa |  Písničky
Here, There And Everywhere patří mezi mé oblíbené písničky od Beatles. Je taková krásná, vesele romantická a má v sobě prostě jiskru. I Paul s Johnem ji prý měli hodně rádi. Napsal ji Paul v červnu roku 1966, když seděl u Johnova venkovního bazénu. V té době se v jeho vztahu s Jane Asherovou začalo zase blýskat na lepší časy. Paul předtím slyšel nové album od Beach Boys, Pet Sounds, které se mu moc zalíbilo a rozhodl se napsat něco v podobném duchu jako God Only Knows. Vím, že ode mě to nikdo jinak nečeká, ale prostě nemůžete mi tvrdit, že by se ty dvě písničky daly srovnávat... God Only Knows je docela hezká, ale Here, There And Everywhere, ty úžasné akordové kombinace, přechody, úúúú... Ta písnička se mi líbí more and more :o)!


To lead a better life I need my love to be here...

Here, making each day of the year
Changing my life with the wave of her hand
Nobody can deny that there's something there

There, running my hands through her hair
Both of us thinking how good it can be
Someone is speaking but she doesn't know he's there

I want her everywhere and if she's beside me
I know I need never care
But to love her is to need her everywhere
Knowing that love is to share

Each one believing that love never dies
Watching her eyes and hoping I'm always there

I want her everywhere and if she's beside me
I know I need never care
But to love her is to need her everywhere
Knowing that love is to share

Each one believing that love never dies
Watching her eyes and hoping I'm always there

We'll be there and everywhere
Here, there and everywhere

Beatles For Sale

2. října 2010 v 13:22 | Czewa |  Alba
Trochu se stydím, že o svém skorooblíbeném albu od Beatles píšu až teď, ale tak, snad to není tak hrozné :o). Beatles For Sale je poznamenáno prací pod tlakem, ostatně i obal tak trochu vypadá: John, Paul, George i Ringo tam vypadají docela unaveně. Tento stav taky dobře znázorňuje píseň Eight Days A Week, na jejíž název přišel Ringo a vyjadřuje nadlidskou práci, kterou museli dělat. Nejvýraznější vliv na album měl Bob Dylan, zejména co se textů týče. Psal o tom, co cítí a neřídil se žádnými zaběhnutými postupy, tak to tedy začli praktikovat i Paul s Johnem. Johna taky zaujal narativní styl psaní písní. Nahrávání Beatles For Sale trvalo dva a půl měsíce a album vyšlo v prosinci 1964. Mé oblíbené písně: No Reply a I Don't Want To Spoil The Party. Od Paula se mi celkem zamlouvá I'll Follow The Sun. Kdo by měl na prodej LP Beatles For Sale, tady je velký zájemce! Beatles zdar!
Beatles For Sale
Strana A
No Reply - 2:15
I'm A Loser - 2:31
Baby's In Black - 2:02
Rock And Roll Music (Chuck Berry) - 2:03
I'll Follow The Sun - 1:46
Mr. Moonlight (Roy Lee Johnson) - 2:33
Kansas City/Hey, Hey, Hey, Hey (Jerry Leiber/Mike Stoller, Richard Penniman) -2:33

Strana B
Eight Days A Week - 2:43
Words Of Love (Buddy Holly) - 2:12
Honey Don't (Carl Perkins) - 2:55
Every Little Thing - 2:01
I Don't Want To Spoil The Party - 2:33
What You're Doing - 2:30
Everybody's Trying To Be My Baby (Carl Perkins) - 2:23