Srpen 2010

Love

29. srpna 2010 v 12:40 | Czewa |  Alba
Jestli se o Beatles zajímáte, tak už jste jistě slyšeli všechny písničky z poměrně nového alba Love, které vydal roku 2006 George Martin spolu se svým synem Gilesem. A asi jste si o něm už udělali názor. Zajímalo by mě docela, jaký je, můžete mi to napsat do komenářů :o). Tady jsem našla o zmíněném experimentálním albu vydařený článek, tak s chutí do čtení!
A jak se album Love zamlouvá mému kritickému uchu? Pravděpodobně budu zapadat do té třetí skupiny, jak je tedy pojmenoval Vojtěch Lindaur, autor výše uvedeného článku. Něco se mi líbí, například čístá a naprosto úžasná písnička Because bez jakéhokoliv doprovodu. Většinu písniček si ale mnohem raději pustím v originálním znění. Chápu (a jsem za to ráda), že by tato verze mohla tu bezvadnou hudbu přiblížit "mladším generacím" (i když mě, která do ní snad ještě taky zapadám, ani ne). Ti "druzí Beatles" opravdu neexistují a to mi stačí k tomu, abych ty jedny milovala jako nic...
Love

Mary Hopkin

10. srpna 2010 v 10:40 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Mary Hopkin
Mary Hopkin se narodila 3. května 1950 v Pontardawe (jižní Wales). Svou kariéru folkové zpěvačky začala ve skupině Selby Set and Mary, kde zpívali velšsky. V sedmnácti letech si jí v pořadu Opportunity Knocks všimla modelka Twiggy a předpověděla jí vítězství. Zmínila se o tom Paulovi při jedné společné večeři. Ten si na Mary sehnal číslo a zavolal. Musel si první promluvit s její matkou. Mary s mámou se ještě ten týden vydala do Londýna nahrávat s Apple Records. První mezinárodní úspěch zaznamenala s písní Those Were The Days, kterou Paul sám produkoval, v roce 1968. Mary zpívala píseň v italštině, francouzštině, španělštině a němčině. Paul McCartney produkoval také celé její album, kde šlo převážně o skladby z muzikálů. Jenže Mary Hopkin byla folková zpěvačka, milovala písně od Donovana (dvě napsal speciálně pro ni: Lord Od The Reedy River a Voyage Of The Moon). Na album přispěl jednou písničkou (The Puppy Song) taky Harry Nilsson. Album Postard (hezký název, nemyslíte?) bylo vydáno 13. února 1969. V roce 1969 zaznamenala další úspěch s písní Goodbye, kterou pro ni Paul složil. Také píseň Temma Harbour se stala hitem. S písní Knock knock Who's There se v roce 1970 umístila na druhém místě soutěže Eurosong. Paul se však postupně přestával v její kariéře angažovat, protože toužila po folku, který Paulovi zas tak moc neříkal.
Mary si pak vybrala za manažerku svou sestru Carol. Za rok už byl její vztah s firmou Apple pořádně napjatý. Její nahrávky produkoval zprvu Mickie Most a pak Tony Visconti, který si ji roku 1972 vzal a měli spolu dceru Jessiku (bohužel spolu nežili šťastně až do smrti, jak by se teď hodilo podotknout). Později se rozvedla a Visconti se oženil s May Peng, bývalou milenkou Johna Lennona.
V dalších letech Mary sem tam něco nahrála, roku 1979 natočila třeba desku ve welštině The Welsh World Of Mary Hopkin.
Roku 1995 natočila Cynthia Lennon coververzi písně Those Were The Days.

Sexy Sadie

8. srpna 2010 v 11:38 | Czewa |  Písničky
Přestože písnička Sexy Sadie vypadá jako by mluvila o dívce, která vodí muže za nos, opravdu ji John napsal o jogínovi Maharishim. Původně se měla jmenovat Maharishi What Have You Done, You Made A Fool Of Everyone. To by mu ale u soudu neprošlo, proto duchovního otce nahradila Sexy Sadie :o). Proč je tak urážlivá? Beatles opustili Rišikeš ze dvou důvodů - oba se týkají Maharishiho. Za prvé měl snad zájem o jejich peníze a za druhé dělal prý sexuální návrhy jedné účastnici kurzu. Přestože nic nebylo prokázáno, Beatles se s ním sešli a oznámili, že odjíždí. Na otázku proč odpověděl John: "Když jsi tak kosmický, tak budeš vědět proč." Je však taky možné, že Beatles opusitli kurzy meditace kvůli nevraživosti některých členech. George to třeba zajímalo hodně, ale Ringovi neříkala východní filozofie mnoho. Paulovi to bylo celkem jedno a John si šel svou vlastní cestou, ostatně jako vždycky. Důvodem k nevraživosti byl fakt, že pár lidí se účastnili kurzů spíš kvůli Beatles než meditaci...
Sexy Sedie je párou písničkou na druhé desce první straně alba The Beatles. Já ji zas tak moc ráda nemám, ale nevadí mi...
hoSexy Sadie what have you done
You made a fool of everyone
You made a fool of everyone
Sexy Sadie ooh what have you done.

Sexy Sadie you broke the rules
You layed it down for all to see
You layed it down for all to see
Sexy Sadie oooh you broke the rules.

One sunny day the world was waiting for a lover
She came along to turn on everyone
Sexy Sadie the greatest of them all.

Sexy Sadie how did you know
The world was waiting just for you
The world was waiting just for you
Sexy Sadie oooh how did you know.

Sexy Sadie you'll get yours yet
However big you think you are
However big you think you are
Sexy Sadie oooh you'll get yours yet.

We gave her everything we owned just to sit at her table
Just a smile would lighten everything
Sexy Sadie she's the latest and the greatest of them all.

She made a fool of everyone
Sexy Sadie.

However big you think you are
Sexy Sadie.

Mám nové zdroje :o)

7. srpna 2010 v 13:15 | Czewa |  O blogu
Ahoj milý návštěvníku,
tak jsem nedávno dostala jednu úžasnou knihu od Barryho Milese, jmenuje se: Beatles 1960 - 1970 den po dni a najdu tam vážně asi všechno, co se v těch letech dělo a bylo to společné s Beatles. A dnes jsem šla do Levných knih a koupila si tam 850ti stránkovou Beatles encyklopedii od Billa Harryho. Moc se mi líbí ta fotka na obalu. Teď se teprve těšte na články!
Beatles forever!
Den po dni
Encyklopedie

Beatles se nemůžou přece nelíbit...

6. srpna 2010 v 22:10 | Czewa |  Moje beatlesoviny
Máte rádi The Beatles? Jestli ano, tak to choďte často na tento blog :o). Jestli ne, tak to mi napište komentář a já budu HODNĚ překvapená. Pochopím, když lidi mají rádi metal. Pochopím, když poslouchají punk a rap a techno. Ale ti všichni, nemůžu si pomoct, musí slyšet písničku od Beatles s aspoň malým zalíbením. Někdo možná tvrdí že ne, ale to nemůže být pravda. To jenom tak říká, aby nebyl třeba "staromódní". Podle mého se prostě písničky od Beatles nemůžou někomu vyloženě nelíbit. Vždyť ta hudba ovlivnila tolik všechnu hudbu, která přišla po tom. To je jako mít rád rohlík s máslem a nemít rád máslo. Trochu blbost ne?
The Beatles byli, jsou a budou ta nejlepší kapela (pro mě) a aspoň uspokojivá (pro divné=D).
Tak si poslechněte třeba Let It Be a buďte šťastní :o).