Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band

15. června 2010 v 16:13 | Czewa |  Alba
Nejlepší rockové album všech dob? Dost možná, pro hodně lidí určitě. Toto album vydané v červenci roku 1967 určitě znamenalo velkou změnu ve světě hudby a mnozí ho považují za nejslavnější a nejvydařenější od Beatles a nebo vůbec ze všech alb na světě. Časopis Rolling Stone ho zařadil na první místo 500ti nejlepších alb. Skladby na tomto albu významně ovlivnily tvorbu mnohých muzikantů a skupin.
Za nápadem udělat album jako show dechové kapely z doby krále Edwarda přenesenou do psychedelické éry a přehnanou Beatles mohl zejména Paul. Barry Miles dokonce řekl: "Sgt. Pepper bylo v zásadě McCartneyho album. ne Lennonovo. Lennon v té době bral tolik drog, že se jedná převážně o McCartneyho nápady." To je podle mě trochu přehnané, bez Johna stejně jako jakéhokoliv jiného člena skupiny by jistě žádné takové album nebylo, a i kdyby, tak by zcela jistě nězaznamenalo takový úspěch.
Jeho vydání úzce souviselo s rozšířením hnutí hippies, zejména písničky She's Living Home, Lucy With The Sky With Diamonds, Withing You Without You a Day In The Life, které mluví i změnách v kulturním životě mladých lidí. Paul se rozhodl pro každého člena skupiny vymyslet fiktivní postavu a nahrát album, které by mohlo být jejich vystoupením. Myšlenka maskování nebo přeměny identity byla pro členy skupiny zajímavá. Během tvorby projektu si nechali narůst delší vlasy a vousy a oblékli se do pestrobarevných uniforem. Původní myšlenku alba nakonec tvořila úvodní skladba Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band která téma uvedla a nasledující skladba fiktivního kapelníka Billyho Shearsa (Ringo Starr) s názvem With a Little Help from My Friends na tento úvod navázala. Nakonec se celý koncept spojil jen se skladbou Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Reprise). Ostatní skladby nicméně zapadly do alba jak po hudební a zvukové stránce, tak i společným tématem (sousedské soužití, sebezdokonalování, domácí práce...)
Skupina původně chtěla nahrát album ve stylu R&B, popu a rocku postupně se do skladeb dostávaly různé, tehdy nové hudební vlivy. Zkoušeli využívat moderní nástroje (Hammondovy varhany, elektrický klavír), ale použili i klasické nástroje (smyčce, trubky, flétny, klarinet, perkuse) a široké spektrum exotických nástrojů (sitar).
Na albu Sgt Pepper najdete i množství hudebních efektů, kytarový pedál (wah- wah), fuzzbox, kolísání rychlosti zvuků, efekty ozvěny skrz Leslieho reproduktor, Paul využil nové postupy pro nahrávání basové linky. Celkově bylo nahrávání alba revolučním zlomem jak po technické, interpretační, tak i organizační stránce. Změnil se všeobecný přístup k nahrávání studiových skladeb, začali se všeobecně využívat možnosti dodatečného zpracování, mixování zvukových stop a experimentování s nimi. Změnilo se i nepsané pravidlo o maximální délce skladeb.
Beatles trávili při jeho nahrávání 105 hodin ve studiu a natáčení jim zabralo dalších pět měsíců.
Ještě něco k obalu:
Autorem obalu, který v roce 1968 získal Grammy za nejlepší grafické ztvárnění, byli Robert Fraser ve spolupráci s Paulem McCartneym. Designéry byli Peter Blake a jeho manželka Jann Haworthová, fotografoval Michael Cooper.
R.Fraser Paulovi představil jeho známého, uznávaného pop-artového umělce Petra Blaka, který spolu s manželkou zpracoval současný návrh, ten dostal název "People We Like". Původní návrh obalu počítal s vyobrazením scény vystoupení skupiny seržanta Peppera v parku. Postupně se rozhodli k vystupujícím připojit i jiné známé osobnosti.
Ve finální podobě je na titulním obrázku barevná koláž vytvořená z lepenkových modelů slávnych lidí, mezi kterými je i Edgar Allan Poe, Fred Astaire, Bob Dylan, Tony Curtis, Marilyn Monroe, Oliver Hardy, Karel Marx, Sigmund Freud, Stuart Sutcliffe, Oscar Wilde, David Livingstone, Johny Weissmuller, George Bernard Shaw, Lewis Carroll, Shirley Temple, Albert Einstein, Marlene Dietrich, členové Beatles v oblecích a voskových figurín (z muzea Maddame Tusssauds) - mezi nimi členové skupiny Beatles v uniformách Sgt. Peppera a boxera Sonnyho Listona. Voskové figuríny jsou nastaveny tak, aby se dívaly dolů na nápis The Beatles, který je vytvořen z květů. Tady třeba najdete jejich kompletní seznam: http://www.beatlesagain.com/btsgtppr.html
Ve skupině postav měli být i Ježíš Kristus, Adolf Hitler, Mahatmá Gándíh a Elvis Presley, ale byli zamítnuti.
Toto album je první v historii anglické populární hudby, který má na zadní straně vytištěné texty skladeb.

Seznam skladeb:
Strana jedna
"Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band" - 2:04
"With a Little Help From My Friends" - 2:46
"Lucy In The Sky With Diamonds" - 3:30
"Getting Better" - 2:49
"Fixing A Hole" - 2:38
"She's Leaving Home" - 3:37
"Being For The Benefit Of Mr. Kite!" - 2:39

Strana dva
"Within You Without You" (George Harrison) - 5:07
"When I'm Sixty-Four" - 2:37
"Lovely Rita" - 2:44
"Good Morning Good Morning" - 2:43
"Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band (Reprise)" - 1:20
"A Day In The Life" - 5:33

Mně se Sgt. Pepper líbí moc, sice za úúúplně své nejoblíběnější ho označit nemůžu, to ne, ale moc ráda si ho pustím a některé písničky mě dokážou pořádně dojmout nebo zpravit náladu! Nejraději mám Fixing A Hole, She's Living Home, When I'm 64, Lovely Ritu a A Day In The Life. A obal se mi velice líbí! Vždycky se na něm dá najít něco nového (někdo nový =D).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama