Květen 2010

A Hard Day's Night

29. května 2010 v 20:43 | Czewa |  Alba
Album A Hard Day's Night se lišilo od všech alb předešlých tím, že na něm byli výhradně písně z vlastní dílny Beatles. Deset ze třinácti písní tam složil hlavně John. Asi proto i John označil toto období jako éru jeho největší dominance ve skupině. Sedm skladeb vzniklo původně pro stejnojmenný film.
Co se týče textů, tak do nich Beatles začli více vkládat sami sebe: třeba If I Fell hodně odhalovala Johnovu rozbouřenou psychiku nebo Paulova osobní píseň And I Love Her, která znamenala vyznání lásky Jane Asherové.
Album vyšlo v Británii v červenci roku 1964, v Americe o měsíc dříve. V obou zemích dosáhlo první místa hitparád. Americká verze byla dost odlišná, obsahovala pouze sedm písní z filmu a I'll Cry Instead a pak tam jsou taky orchestrální verze některých písniček.
Seznam písní:
Strana A
A Hard Day's Night - 2:34
I Should Have Known Better - 2:46
If I Fell - 2:24
I'm Happy Just to Dance with You - 1:59
And I Love Her" - 2:33
Tell Me Why - 2:12
Can't Buy Me Love - 2:14

Strana B
Any Time at All - 2:15
I'll Cry Instead - 1:49
Things We Said Today - 2:40
When I Get Home - 2:20
You Can't Do That - 2:39
I'll Be Back - 2:20

Helter Skelter

27. května 2010 v 18:25 | Czewa |  Písničky
Paul napsal písničku Helter Skelter na popud nepříznivé recenze na nový singl kapely The Who "I Can See For Miles". Sám sice tento singl ještě neslyšel, ale rozhodl se napsat něco, co by vyvolalo stejně zuřivé reakce. Přes všechny činely a klející kytary měla I Can See For Miles dobrou nosnou melodii a rozhodně nebyla uřvaná, však si ji poslechněte sami:


Paulův záměr byl napsat něco, co lidi doopravdy rozdivočí. To se mu zřejmě povedlo, kdo z vás byl na nějakém Paulově koncertu, kde Helter Skelter zpíval (ano, i přes její celkem náročný rozsah a "uřvanost" ji ještě dnes sedmašedesátiletý Paul hraje!), tak jistě viděl, jak publikum řádilo.
Když Beatles natáčeli Helter Skelter, udělali to na jeden zátah, asi půl hodiny v kuse. Pak se k tomu vrátili v září 1968 a udělali kratší verzi, kde na konci Ringo vykřikne "I got blisters on mys fingers!" (Mám na prstech puchýře!).
Pro normálního britského posluchače znamenal název "helter skelter" pouťový spirálový tobogán, ale Charles Manson v něm viděl varování před blížícím se rasovým konfliktem v Americe. Byl to blázen, podle něj byli Beatles andělé z Nového zákona, kteří skrze své písně sdělují jemu a jeho následovníkům, aby utekli do pouště před zkázou světa. Potom policisté našli na místě jedné brutální vraždy krví napsaná slova "Helter Skelter". Vincent Bugliosi, který soudil Mansonův případ, nazval pak knihu o sérii vražd právě Helter Skelter.


When I get to the bottom I go back to the top of the slide
Where I stop and I turn and then I go for a ride
'Til I get to the bottom and I see you again, yeh, yeh yeh

Do you, don't you want me to love you
I'm coming down fast, but I'm miles above you
Tell me, tell me tell me, c'mon tell me the answer
Well you may be a lover but you ain't no dancer.

Now Helter Skelter, Helter Skelter, Helter Skelter, yeah ...

a-Will you, won't you want me to make you
I'm coming down fast, but don't let me break you
Tell me, tell me, tell me the answer
You may be a lover but you ain't no dancer.

Look out!
Helter Skelter, Helter Skelter, Helter Skelter, oooh...
Look out, 'cause here she come ...

When I get to the bottom I go back to the top of the slide
And I stop and I turn and then I go for a ride
And I get to the bottom and I see you again, yeh, yeh yeh

Well do you, don't you want me to make you
I'm coming down fast, but don't let me break you
Tell me, tell me, tell me your answer
You may be a lover but you ain't no dancer

Look out!
helter skelter, helter skelter, helter skelter

Look out! Helter Skelter ... she coming down fast
yes she is
yes she is
coming down fast
oh now helter skelter ... woo hooo


(yelled)
I got blisters on my fingers!

John - spisovatel

25. května 2010 v 19:12 | Czewa |  Zajímavosti
John Lennon začal se psaním už ve škole třeba s trefnými poznámky k vlastním kresbám, kde používal různě překroucená slova a překvapující přirovnání. Když pak potřeboval texty ke svým prvním písničkám, nejčastěji se držel módních klišé ve stylu "I love you". To ho ale brzy přestalo bavit. Začal psát o každodenních zážitcích, místo nechal i náhodě a pak používal i různé jazykové obrazy v surrealistickém duchu, plné symbolů, které nebylo lehké rozluštit. V takových případech přišel Paul, stáhl Johna z oblaků zpět na zem a ukázal mu cestu, kterou se mohl vrátit k jasném, srozumitelnému a přitom ne triviálnímu psaní. John nikdy nepřestal mít dětskou radost z jazykových hříček a duchaplných absurdností. Měl rád černý humor a jeho díla dnes řadíme do nonsensové literatury. Mnohé příběhy Johna Lennona jsou docela drsné a přeplněné zhoubnou morálkou. John třeba spojoval vulgární slova z ulice s módními slovními výrazy z novin, rozhlasu a televize. Několikrát třeba zpracoval pohádkové a biblické réma v jazyku plnému tehdejších společenských frází, přidal provokatérský agresivní podtón a bylo to. V jeho knihách je třeba hodně číst mezi řádky. Všechny ty nesmysly mají totiž vlastně hluboký smysl a za cynismem se skrývá smutek a rezignace. Ve svých dílech paroduje Karla Maye, Karla Marxe, Goetheho nebo Heineho. Jeho texty se v podstatě nedají přeložit, přesto se o to hodně lidí pokusilo. I u nás se dá sehnat Nanebepění, Španěl na vesnici nebo Písání.
Španěl na vesnici
Písání
Nanebepění

Hello Goodbye

24. května 2010 v 18:32 | Czewa |  Písničky
Alistair Taylor, který pracoval pro Briana Epsteina, vzpomíná, jak se jednou zeptal Paula, jak píše písničky. Ten ho odvedl do své jídelny a tam mu to předvedl na harmoniu. Vyzval Taylora, aby vždy vykřikl opak toho, co on zazpívá. A tak to šlo: black-white, yes-no, go-stop, hello-goodbye. Ale ani sám Taylor si není jist, jestli píseň Hello Goodbye vznikla při společném spívání, nebo zda ji měl Paul v hlavě už předtím. Každopádně krátce potom se objevil v kanceláři s demosnímkem nenovějšího singlu, Hello Goodbye. Poslední část písničky pak vznikla spontánně až ve studiu, Beatles v ní opakují "Hela, hey, aloha" (aloha=havajský pozdrav).
Od Paula se očekával nějaký hlubší text, ale on sám to zdůvodňuje tak: "Je to píseň o všem a o ničem---Když máme bílou, musí být i černá. To je na životě to úžasné." Tady ta myšlenka se mi moc líbí.
Hello Goodbye vyšla na singlu v listopadu 1967 a obsadila první místa hitparád v Británii, Americe a Norsku.
You say yes, I say no
You say stop and I say go, go, go
Oh, no
You say goodbye and I say hello
Hello, hello
I don't know why you say goodbye
I say hello
Hello, hello
I don't know why you say goodbye
I say hello

I say high, you say low
You say why, and I say I don't know
Oh, no
You say goodbye and I say hello
Hello, hello
I don't know why you say goodbye
I say hello
Hello, hello
I don't know why you say goodbye
I say hello

Why, why, why, why, why, why
Do you say good bye
Goodbye, bye, bye, bye, bye

Oh, no
You say goodbye and I say hello
Hello, hello
I don't know why you say goodbye
I say hello
Hello, hello
I don't know why you say goodbye
I say hello
hello, hello
I don't know why you say goodbye I say hello
Hello

Hela, hey aloha
Hela, hey aloha

I Call Your Name

21. května 2010 v 18:11 | Czewa |  Písničky
Podle Johna vznikla písnička I Call Your Name v době, kdy nebyli "žádní Beatles, žádná kapela". Z čehož vyplývá, že ji musel napsat buď když se začal učit hrát na kytaru, nebo ještě předtím, kdy ovládal pouze hru na bendžo. Jestliže však vznikla tak dávno, je zajímavé, že už tehdy psal John o zoufalství. Verše "I never weep at night, I call your name" se podobají veršům "In the middle of the night, I call your name" z písně Oh! Yoko, který vyšla roku 1971 na albu Imagine.
John přidal k písni jamajský bluebeatový rytmus roku 1964. Tak bylo poprvé v nějaké písničce použito SKA.
Mě osobně se tam písnička docela líbí, je dobrá na procházky s mp3kou:-)

I call your name
but you're not there,
was I to blame
for being unfair,

Oh I can't sleep at night,
since you've been gone.
I never weep at night
I can't go on.

Well don't you know I can't take it.
I don't know who can,
I'm not goin' to mayayake it
I'm not that kind of man.

Oh I can't sleep at night,
but just the same
I never weep atnight
I call your name,
I call your name.

I call your name
but you're not there,
was I to blame
for being unfair.

Oh I can't sleep at night,
since you've been gone.
I never weep at night
I can't go on.
Well don't you know I can't take it.
I don't know who can,
I'm not goin' to mayayake it
I'm not that kind of man.

Oh I can't sleep at night,
but just the same
I never weep at
Night I call your name,
I call your name.
I call your name.
I call your name.
I call your name.

Zase se mi zdál sen o Paulovi:o)

20. května 2010 v 18:43 | Czewa |  Moje beatlesoviny
Zapříčinilo to nejspíš to, jak mi včera brácha řekl, že dnes v šest bude na internetu chat s Paulem McCartneym. Tak jsem si hned představovala, jak ho poprosím, aby mi odepsal na dopis, aby přijel do ČR, aby se měl fajn... A v noci, tedy spíš ráno, vypla jsem budík a spala dál a v těch deseti minutách se mi zdál sen o Paulovi. Byla jsem u nás v Olomouci na náměstí na nějakém nic moc koncertu. A najednou tam prostě vystoupil Paul a měl koncert =D. Nebylo tam moc lidí a když pak odjížděl černým autem, zaťukala jsem mu na okénko . Asi mě ignoroval, ale moc mu to slušelo a já si říkala "já ho fakt miluju". A celý den na něj dnes musím myslet. Máte to tak taky, že když se vám zdá o lásce k někomu, tak se do toho člověka fakt zamilujete? Mě se to stává asi vždycky, když jsem in love with somebody - první sen a pak I love you! Škoda jen, že se ty sny nesplní...

Rain

18. května 2010 v 18:04 | Czewa |  Písničky
Nebylo by špatné sem dát prozměnu dost aktuální písničku, co říkáte? I když Rain nepatří zrovna mezi mé nejoblíbenější písně, určitě stojí za to se o ní zmínit... A uvědomit si, že i déšť může přinášet dobré nápady:-).
Text písně má dva významy: Ten první vidí asi každý: Lidi nadávají, protože se jim nelíbí počasí. A druhý přináší poselství o tom, že důležitý je stav tvé mysli a nikoli to, co se děje "tam venku". John si myslí, že bychom se měli dokázat povznést stejně jako nad nepříznivé počasí i nad své okolí. Jeho myšlení tu ovlivňují drogy. Jako první skladba Beatles přinášela Rain změněné stavy vědomí nejen v textech, ale i hudbě. Vidímě to v temném, smutečním zpěvu, zpomalených nástrojích a na konci na pásce puštěné pozpátku. John tvrdil, že na tento způsob zvukového efektu přišel sám v Kenwoodu, kde taky skladbu Rain napsal. Prý jednou, totálně zkouřený marihuanou, omylem pustil demosnímek obráceně. Když se spustilo něco podobného hádkám na arabském tržišti, John zjistil, že to přesně odráží stav jeho zdrogované mysli. Každopádně tu páska puštěná pozpátku nemá žádné "skryté poselství", Beatles jen chtěli škálu zvuků rozšířit o nový efekt.
Rain byla nahrávána i s Paperback Writer současně s albem Revolver v červnu 1966, ale na albu ani jedna nevyšla. Vyšla na B-straně písně Paperback Writer.

If the rain comes they run and hide their heads.
They might as well be dead.
If the rain comes, if the rain comes.

When the sun shines they slip into the shade
(When the sun shines down.)
And sip their lemonade.
(When the sun shines down.)
When the sun shines, when the sun shines.

Rain, I don't mind.
Shine, the world looks fine.

I can show you that when it starts to rain,
(When the Rain comes down.)
Everything's the same.
(When the Rain comes down.)
I can show you, I can show you.

Rain, I don't mind.
Shine, the world looks fine.

Can you hear me, that when it rains and shines,
(When it Rains and shines.)
It's just a state of mind?
(When it rains and shines.)
Can you hear me, can you hear me?

If the rain comes they run and hide their heads.
sdaeh rieht edih dna nur yeht semoc niar eht fI.
(Rain)
niaR.
(Rain)
enihsnuS.

Mother Nature's Son

17. května 2010 v 17:14 | Czewa |  Písničky
Po jedné Maharishiho lekci o harmonii člověka s přírodou napsal na toto téma píseň jak Paul, tak i John. Na desku se ale nakonec dostala Paulova Mother Nature's Son. Johnova A Child Of Nature se také zmiňovala o slunci, obloze, větru a horách, ale zatímco Paul se stavěl do fiktivní role chudého vesnického chlapce, John psal o sobě na cestě do Rišikeše. Melodie písničky A Child Of Nature se nakonec objevila až o tři roky později na Johnovu albu Imagine s novým textem, jako Jealous Guy. Mother Nature's Son byla natočena 9. srpna 1968 a umístěna na druhé album bílého dvojalba na třetí místo. A je to nááádherná písnička. Paule, ta se ti povedla


Born a poor young country boy, Mother Nature's son
All day long I'm sitting singing songs for everyone.

Sit beside a mountain stream, see her waters rise
Listen to the pretty sound of music as she flies.

Find me in my field of grass, Mother Nature's son
Swaying daises sing a lazy song beneath the sun.

Mother Nature's son.

Jak dostali Beatles Řád Britského impéria

16. května 2010 v 12:28 | Czewa |  Historie
V červnu 1965 vyznamenala britská královna skupinu Řádem Britského impéria, který je oceněním pro velmi významné lidi, kteří se zasloužíli o rozvoj království a jeho mezinárodní prestiž ve světě. Tak získal každý člen Beatles řád Member of the Order of the British Empire (M.B.E.).

Na tuto událost navázaly různé ohlasy britské společnosti. Mezi negativní reakce patřilo třeba tvrzení deníku Daily Worker, že "zpěváci popu, kteří vyjí do mikrofonu nesrozumitelné nesmysly, dostali národní vyznamenání." Mnozí lidé dříve vyznamenaní řádem M.B.E protestovali a vraceli své řády královně s tím, že se královská rodina staví na úroveň s vulgárními omezenci.

Královskou rodinu tyto protesty vůbec nevyvedly z míry a ministerský předseda Wilson se upřímně přiznal, že má Beatles rád. Zároveň je pochválil, že jsou lepší než všichni, i zahraniční, hudebníci. Však to taky šlo poznat: Beatlesovské doplňky (tašky, svetry, dokonce i toaletní papír) se prodávali velice dobře, za kino, kde se hrál Hard Day's Night, dali v USA lidi za prvních šest týdnů asi dvacet čtyři miliónů marek. Už jen kvůli tomu, jak byli Beatles cenění, bylo potřeba skupinu vyznamenat. John Lennon okomentoval tento fakt slovy "Nikdy jsem nevěděl, že ho udělují za něco takového. Myslel jsem, že jen za jezdění v tanku, vítězství ve válkách a tak." to znělo dost objektivně, ale John stejně nakonec 26.listopadu 1969 poslal svůj řád anglické královně zpět. Důvod? Anglická účast v bitvě v Biafře a podpora Američanů ve válce s Vietnamem.

Eleanor Rigby

14. května 2010 v 21:25 | Czewa |  Písničky
Na melodii Eleanor Rigby přišel Paul, když seděl u klavíru. Na text ho pak přivedla uklízečka z kostela Miss Daisy Hawkins. Paul si ji zpočátku představoval jako mladou dívku, ale pak mu došlo, že bude spíš starší. Pak ho napadlo, že nepromeškala jen svatbu, po které měla potom uklízet, ale i tu svou. Měla to být stará panna, které uklízení po svatbách bolestně připomínalo její opuštěnost. Pak si Paul s písní dlouho hrál. Nesedělo mu tam jméno Miss Daisy Hawkins, protože mu přišlo nereálné.Zkoušel různá jména, než ho napadlo Eleanor Rigby. Eleanor nejspíš proto, že na Help! spolupracoval s Eleanor Bronovou. Jiná možnost je, že mu utkvělo v paměti jméno Eleanor Bygraves z náhrobku na hřbitově. Na Rigby pak přišel díky firmě Rigby and Events Ltd, dovozci vína a lihovin, která sídlila naproti divadlu, kde Paul čekal na Jane Asherovou. Píseň byla dokončena v Kenwoodu, kde ji Paul zahrál ostatním členům kapely. Všichni nadhazovali nápady na příběh: Starého muže, který se probírá popelnicí a se kterým měla Eleanor románek, Ringo vymyslel postavu otce McCartneyho (to by však mohlo připomínat Paulova otce, proto byl název přeměněn za pomoci telefonního seznamu na McKenzie), George napadl verš o "osamělých lidech". Shodou okolností byl v 80. letech objeven hrob Eleanor Rigby na hřbitově ve Wooltonu, jen pár metrů od místa, kde se poprvé setkali John s Paulem. Paul zřejmě neopsal jméno odsud, ale je možné, že ho tam jako mladík spatřil a zůstalo v jeho podvědomí.
Píseň byla nahráta roku 1966 a umístěna na druhé místo v albu Revolver. Úžasný je na ní doprovod smyčcového orchestru.


Ah, look at all the lonely people
Ah, look at all the lonely people

Eleanor Rigby picks up the rice in the church
where a wedding has been
Lives in a dream
Waits at the window, wearing the face
that she keeps in a jar by the door
Who is it for?

All the lonely people
Where do they all come from?
All the lonely people
Where do they all belong?

Father McKenzie writing the words
of a sermon that no one will hear
No one comes near
Look at him working, darning his socks
in the night when there's nobody there
What does he care?

All the lonely people
Where do they all come from?
All the lonely people
Where do they all belong?

Ah, look at all the lonely people
Ah, look at all the lonely people

Eleanor Rigby died in the church
and was buried along with her name
Nobody came
Father McKenzie wiping the dirt
from his hands as he walks from the grave
No one was saved

All the lonely people
(Ah, look at all the lonely people)
Where do they all come from?
All the lonely people
(Ah, look at all the lonely people)
Where do they all belong?

Revolver

11. května 2010 v 17:46 | Czewa |  Alba
Sedmé album The Beatles se jmenuje Revolver a bylo vydáno 5. srpna roku 1966. Obsahuje spoustu nových hudebních nápadů. Každý ze skupiny do něj dal něco ze svých zájmů: Paulovi se líbila klasická hudba, která měla vliv třeba na písně Eleanor Rigby nebo For No One. Na Johna mělo zas dopad LSD, což vidíme třeba v Tomorrow Never Knows, She Said She Said nebo I'm Only Sleeping. No a George se zajímal o indickou hudbu, takže třeba skladba Love You To přímo čiší indickou atmosférou. Pro Beatles album Revolver neznamenalo jen velký vývoj ve zvuku, ale i konec jedné éry. Po tomto albu už dělali veškerou hudbu ve studiu, bez ohledu na to, zda se písničky dají hrát na koncertě. Kvůli exotickým vlivům, zvukovým experimentům (pouštění nahrávek pozpátku, efekty s magnetofonovými smyčkami a nahrávacím zařízením) a nejednoznačným textům bývá Revolver považováno za jedno z prvních psychedelických alb. Z období natáčení pochází ještě dvě písně, které na albu nejsou: Paperback Writer a Rain. Tyto dvě písně společně vyšly na singlu.
Obálku desky navrhl baskytarista a kreslíř Klaus Voormann, se kterým se Beatles znali z Hamburku. Jde o koláž tváří jednotlivých členů skupiny (každý z nich je na obálce několikrát), celá v černobílém provedení, sestavená z Voormanových kreseb a z fotografií Roberta Whitakera.
Revolver
Seznam skladeb:
Strana 1
Taxman (Harrison) - 2:38
Eleanor Rigby - 2:07
I'm Only Sleeping - 3:01
Love You To (Harrison) - 3:00
Here, There And Everywhere - 2:25
Yellow Submarine - 2:40
She Said She Said - 2:36

Strana 2
Good Day Sunshine - 2:09
And Your Bird Can Sing - 2:01
For No One - 2:01
Doctor Robert - 2:14
I Want To Tell You (Harrison) - 2:29
Got To Get You Into My Life - 2:30
Tomorrow Never Knows - 2:57

Come Together

9. května 2010 v 11:45 | Czewa |  Písničky
Come Together měla původně sloužit jako píseň pro kampaň Timothyho Learyho, který roku 1969 kandidoval na post kalifornského guvernéra. John mu chtěl pomoct, a tak vymyslel slogan "Come together, join the party" (druhý význam slova party je politická strana). Na frázi "Come together" přišel díky čínské Knize proměn. Ten slogan má být dvojsmyslný. Říká, že bychom měli oslavovat život, nejen politickou stranu. Tak si John vzal kytaru a začal skládat text. Když složil několik slok, nahrál demosnímek a dal jej Learymu. Ten ji nechal zahrát v různých alternativních rádiích po Kalifornii. Aniž by to Leary věděl, John po návratu do Anglie nahrál tuto písničku s Beatles a v říjnu vyšla na druhé straně Something, je to první písnička na albu Abbey Road. Leary byl v prosinci obviněn za držení marihuany a uvězněn, čímž byla se jeho politická kariéra dostala ke konci dřív, než začala. Ve vězení slyšel v rádiu hrát Come Together. Docela mu vadilo, že ho John tak obešel, i když nová verze se mu líbila víc než ta propagační.
Dva verše z Come Together pocházejí z písničky You Can't Catch Me od Chucka Berryho, proto byl John později obviněn z plagiátorství. Popřel to ale s tím, že v jeho textu mají ta slova jiný význam. Problém se nakonec vyřešil tak, že John slíbil natočit dvě písně, na které pak vlastnil autorská práva vydavatel You Can't Catch Me, čímž mu jako splatil dluhy.
Hodně známá cover verze Come Together je od Aerosmith nebo od Michaela Jacksona. Mně osobně se líbí jen ta od Beatles , ale ani ta nepatří mezi moje nejoblíbenější...


Here come old flattop he come grooving up slowly
He got joo-joo eyeball he one holy roller
He got hair down to his knee
Got to be a joker he just do what he please

He wear no shoeshine he got toe-jam football
He got monkey finger he shoot coca-cola
He say "I know you, you know me"
One thing I can tell you is you got to be free
Come together right now over me

He bag production he got walrus gumboot
He got Ono sideboard he one spinal cracker
He got feet down below his knee
Hold you in his armchair you can feel his disease
Come together right now over me

He roller-coaster he got early warning
He got muddy water he one mojo filter
He say "One and one and one is three"
Got to be good-looking 'cause he's so hard to see
Come together right now over me

I'm Down

8. května 2010 v 14:22 | Czewa |  Písničky
Paul se snažil napsat něco, čím by nahradili Long Tall Sally od Little Richarda. Měla to být písnička, která roztančí publikum, taková závěrečná vypalovačka. Při vystoupeních v letech 1965 a 1966 ji taky vždycky hráli nakonec (kromě jednoho koncertu v San Francisku). Je to písnička na B-straně písně Help! I'm Down je inspirována rhythm & bluesovými hudebníky. Beatles tuto písničku nahráli 14. června 1965, stejně jako Yesterday a I've Just Seen a Face.


You telling lies thinking I can't see
You can't cry 'cos you're laughing at me
I'm down (I'm really down)
I'm down (Down on the ground)
I'm down (I'm really down)
How can you laugh when you know I'm down
(How can you laugh) When you know I'm down.
Man buys ring woman throws it away
Same old thing happens everyday
I'm down (I'm really down)
I'm down (Down on the ground)
I'm down (I'm really down)
How can you laugh when you know I'm down
(How can you laugh) When you know I'm down.
We're all alone and there's nobody else,
You still moan: "Keep your hands to yourself!"
I'm down (I'm really down)
I'm down (Down on the ground)
I'm down (I'm really down)
How can you laugh when you know I'm down
(How can you laugh) When you know I'm down.
Don't you know that I'm down (I'm really down)
Don't you know that I'm down (I'm really down)
Down on the ground (I'm really down)
Don't you know that I'm down (I'm really down)
Down, down, down.

Back In The USSR

6. května 2010 v 18:15 | Czewa |  Písničky
Tato písnička vznikla díky setkání Beatles s Mikem Lovem z Beach Boys, který byl na stejném kurzu v Rišikeši. Jednou při snídani tam Mike nadhodil Paulovi, že by mohla být sranda udělat sovětsou verzi Back In The USA (singl Chucka Berryho). Beach Boys už po této písni a jiných písních Berryho sáhli dřív, při psaní California Girls a Surfin'USA. Paul na Loveův návrh zareagoval vytvořením písně opěvující SSSR jako Berry Ameriku a sovětské holky jako Berry ty kalifornské. Když se v rock'n'rollové písničce zpívá o Moskvě, tak to působilo velice...překvapivě. Pochopte, všichni byli zvyklí na stále opakované Chicago, New Orleans nebo Memphis. Na Loveovu počest se Beatles při nahrávání snažili napodobit styl Beach Boys.
Konzervativní Američani byli písní šokováni, protože prý opěvovala nepřítele v dobách studené války, kdy američtí vojáci bojovali proti Vietkongu (Národní frontě osvobození Jižního Vietnamu) podporovanému právě Sovětským svazem. Někteří se dokonce domnívali, že se skupina dala do propagace komunismu. Avšak pravdou je, že Sovětský svaz řadil Beatles do kapitalistické dekadence.
Paul řekl: "Back In The USSR je písnička o překonání bariér. Mají nás tam rádi. Možná ne zrovna šéfové v Kremlu, ale děcka určitě ano."
Jinak byla písnička nahraná v srpnu roku 1968. Zahajuje dvojalbum The Beatles (Bílé dvojalbum).


Flew in from Miami Beach BOAC
Didn't get to bed last night
Oh, the way the paper bag was on my knee
Man, I had a dreadful flight
I'm back in the USSR
You don't know how lucky you are, boy
Back in the USSR, yeah

Been away so long I hardly knew the place
Gee, it's good to be back home
Leave it till tomorrow to unpack my case
Honey disconnect the phone
I'm back in the USSR
You don't know how lucky you are, boy
Back in the US
Back in the US
Back in the USSR

Well the Ukraine girls really knock me out
They leave the west behind
And Moscow girls make me sing and shout
They Georgia's always on my my my my my my my my my mind
Oh, come on
Hu Hey Hu, hey, ah, yeah
yeah, yeah, yeah
I'm back in the USSR
You don't know how lucky you are, boys
Back in the USSR

Well the Ukraine girls really knock me out
They leave the west behind
And Moscow girls make me sing and shout
They Georgia's always on my my my my my my my my my mind

Oh, show me round your snow peaked
mountain way down south
Take me to you daddy's farm
Let me hear you balalaika's ringing out
Come and keep your comrade warm
I'm back in the USSR
Hey, You don't know how lucky you are, boy
Back in the USSR
Oh, let me tell you honey

Abbey Road

5. května 2010 v 15:58 | Czewa |  Alba
Toto předposlední, jedenácté vydané (ale naposledy nahráté - Let It Be sice vyšlo po něm, ale nahrávalo se před) album skupiny The Beatles nese název samozřejmě od nahrávacího studia, kde skupina celých sedm let nahrávala. Ano, to sem v roce 1962 přišli vykulení kluci toužící dostat se do světa slávy a v červenci 1969 tu jako světoznámí uznávaní umělci, jejichž životy ale doprovázely boje o moc a peníze, naposledy natáčeli. Písně z tohoto alba vyjadřují často pocity členů skupiny, týkají se obchodních jednání, nezaplacených pohledávek a poukazují na to, jak je těžké nést tíhu celého světa. I přes tato ponurá témata je album Abbey Road nápadité rozloučení plné skvělých kousků. Třeba Georgeovy nejlepší a nejznámější písně Here Comes The Sun a Something, úžasná trojhlasá Because, slavná Johnova Come Together nebo Paulem sešitá směs zpola dokončených písní na konci. Paul chtěl udělat album, které by znělo jako za starých časů. To ale, považte sami, v napjaté atmosféře a bez dřívější autorské spolupráce, mohlo být těžko možné. Ze začátku mělo album pracovní název Everest. Na obalu měl být snímek z Himalájí. Ráno 8. srpna 1969 vyšli Beatles ven ze studia. Fotograf Iain MacMilan měl jen asi 10 minut na to, aby vyrobil fotku, která byla později použita na design obalu. Tato fotka se stala jednou z nejslavnějších a nejvíc parodovaných fotografií na obalu alb v historii populární hudby.
Ve VB vyšlo Abbey Road v září 1969 a v USA v říjnu.
První strana
"Come Together" - 4:20
"Something" (George Harrison) - 3:03
"Maxwell's Silver Hammer" - 3:27
"Oh! Darling" - 3:26
"Octopus's Garden" (Ringo Starr) - 2:51
"I Want You (She's So Heavy)" - 7:47

Druhá strana
"Here Comes the Sun" (Harrison) - 3:05
"Because" - 2:45
"You Never Give Me Your Money" - 4:02
"Sun King" - 2:26
"Mean Mr Mustard" - 1:06
"Polythene Pam" - 1:12
"She Came in Through the Bathroom Window" - 1:57
"Golden Slumbers" - 1:31
"Carry That Weight" - 1:36
"The End" - 2:19
"Her Majesty" - 0:23

It's Only Love

3. května 2010 v 18:17 | Czewa |  Písničky
Za složení písničky It's Only Love můžeme být vděční hlavně Johnovi Lennonovi. Text trochu zmateně vypráví o dívce, do které se John zamiloval. On sám tuto písničku vůbec neměl rád, dokonce se za ten text styděl. Tvrdil, že si vymýšlel hlouposti, aby nemusel mluvit o vlastních pocitech. Pracovní název písně zněl That's A Nice Hat. Hahaha :D. Skupina písničku nahrála 15.června 1965 a umístila ji na LP Help!. V USA se písnička objevila na albu Rubber Soul. Docela známá je i cover verze od Bryana Ferryho. Ale tož Beatles jsou Beatles. A já mám tu písničku ráda. Album Help! si bez ní jaksi neumím představit... A to, že někomu přijde jako totální klišé, je mi docela jedno :D. Tady vám dám dvě verze: první akustickou, kterou můžete najít na Anthology 2. Druhá je klasická z Help!.I get high when I see you go by
My oh my.
When you sigh, my, my insides just fly,
Butterfly.
Why am I so shy when I'm beside you?

It's only love and that is all,
Why should I feel the way I do?
It's only love, and that is all,
But it's so hard loving you.

Is it right that you and I should fight
Every night?
Just the sight of you makes nighttime bright,
Very bright.
Haven't I the right to make it up girl?

It's only love and that is all,
Why should I feel the way I do?
It's only love, and that is all
But it's so hard loving you
Yes it's so hard loving you -- loving you.

Linda McCartney

2. května 2010 v 21:48 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí

LindaLinda Eastman se narodila 24. září 1941 v New Yorku. Vyrůstala ve Scarsdale ve státě New York v židovské rodině. Její otec Lee Eastman pracoval jako právník. Linda měla šťastné dětství až do devatenácti let, kdy jí zemřela při leteckém neštěstí matka Louise Lider Eastman. Linda studovala dějiny umění na univerzitě v Arizoně. Vždycky ráda fotografovala. Na škole se seznámila s Josephem Melvin Seeem, za kterého se provdala a měla s ním dceru Heather. Po škole odjela do Nex Yorku, kde pracovala jako sekretářka První fotografická šance se naskytla, když mohla fotit The Rolling Stones na jachtě. Udělala to a měla úspěch. Jak taky jinak, byla to moc dobrá fotografka. Její fotky byly plné života a udělané v pravý moment. Díky fotografování měla Linda přístup do světa hudby: fotila The Doors, The Who, Jimiho Hendrixe, Simona and Garfunkela, Boba Dylana, Otise Reddinga, Janise Joplina a the Beatles. Stala se fotografkou časopisu Rolling Stone. S mnoha hudebníky měla různé milostné aférky. V červnu 1965 se rozvedla. S Paulem McCartneym se poprvé setkala 1967 v Londýně v hudebním klubu The Bag O' Nails. Paul si jí hned všiml. Tentýž rok fotila Beatles při vydávání alba Sergeant Pepper. Vzali se o dva roky později - 12. března 1969. O osm dní tak předběhli Johna Lennona s Yoko Ono. Paul adoptoval Heather. Po svatbě se Linda s Heather natrvalo přestěhovaly do Velké Británie. V době rozpadu skupiny se jim narodila první dcera Mary. Po rozpadu Beatles Paul s Lindou odjeli na svou farmu ve Skotsku, kde se jim narodila druhá dcera Stella, o dva roky mladší než Mary.
Linda s Paulem
KromAmidst all this, Linda and Paul decided to become vegetarians. One day, they looked out the window at the lambs they were raising, and the lamb on their plates, and decided to give up meat.
V roce 1970 naučil Paul McCartney svou ženu hrát na klávesy a angažoval jí ve své nové skupině The Wings. Ačkoliv hudební kritici Lindu kritizovali za její zpěv i hraní, The Wings byli velmi úspěšní.
Krom toho se Linda s Paulem rozhodli stát vegetariány. Když viděli z okna pást se ovečky před farmou a jedli u toho maso, prostě toho nechali.
Manželé spolu prý byli každou noc kromě té, kdy aula zavřeli v Japonsku za převážení marihuany. Roku 1977 se jim narodilo třetí dítě, syn James (dnes je hudebník).
Linda McCartney vydávala kuchařky a měla i vlastní značku vegetariánské stravy.
V roce 1995 onemocněla rakovinou prsu, stejně jako před lety McCartneyho matka. Ačkoliv podstoupila léčbu, 17. dubna 1998 zemřela na rodinném ranči v Arizoně. Koho zajímá její život (hlavně poslední roky), doporučuju podívat se na film Linda McCartney Story od režiséra Armanda Mastroianniho, mně ale přijde moc dojímavý. Ale Lindy je mi líto. I Paula. Ještě že spolu aspoň zažili tolik krásných let.