George Martin

3. března 2010 v 20:35 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
George Martin se narodil 3. ledna 1926 v Londýně. Už od dětství se zajímal o hudbu, na večírcích imitoval Alberta Ammonse a jiné klavírní mistry boogie woogie. Po válce se vrátil z námořnictva a nastoupil na hudební učiliště Guildhall School. Kromě klavíru se učil hrát na hoboj. S ním si pak občas přivydělal v orchestru divadla. Po škole nalezl hlavní zaměstnání v hudebním archivu rozhlasové společnosti BBC. V roce 1948 se oženil (manželka Sheena) a narodili se jim dvě děti, Bundy a Gregory (Později se manželé rozvedli a George Martin se v roce 1967 oženil se svou sekretářkou Judy Flockhart-Smithovou, se kterou měl děti Lucy a Gilese). Když mu bylo 24 let, stal se zástupcem hlavního referenta pro umělce a repertoár u nahrávací společnosti Parlophone, patřící pod EMI. Zajímavé je, že George Martin nehledal nové možnosti v oblasti hudby, na rock'n'roll se díval celkem lhostejně. Občas produkoval uslzené romantické balady a hlavně komediální snímky. Martin dostal za úkol nalézt hudební skupinu podobného ražení jako Shadows či Cliff Richard. Jednoho dne se proto sešel s manažerem začínající skupiny
The Beatles Brianem Epsteinem. Oba muži k sobě na první pohled pojali vzájemné sympatie a důvěru. Brian byl o osm let mladší, možná proto mu imponovala Martinova elegance a zdvořilé vystupování. Martina ty demosnímky, které mu Brian přinesl, moc nenadchly, ale vyvolaly jeho zájem: "Ty písničky mě rozhodně neomráčily, vlastně mě neomráčily ani trošku. Znělo to, jako by ten zvuk nahrávali nkde v koupelně. Byl mizerný, písničky nebyly valné a skupina hrála dost nepřesně. Ale já jsem tehdy zrovna něco potřeboval a zdálo se mi, že je to natolik zajímavé, abych s nimi udělal aspoň zkušební nahrávku." A tak navrhl na 6. června 1962 první zvukovou zkoušku se začínající skupinou. Hráli zprvu dost obehrané šlágry a evergreeny, teprve potom došlo na vlastní písně Lennona a McCartneyho. Z Martinova neosobního hlasu nepoznali vůbec jeho dojem. Pak si Martin řekl, že by z nich mohl udělat slavné. "Patřili k sobě měli šarm a byli to okouzlující mladí lidé…Jediné, co potřebovali, byl jiný bubeník." Skutečně, údajně na návrh George Martina byl vyměněn bubeník Pete Best za Ringa Starra.
V říjnu 1962 vydali The Beatles u společnosti EMI první singl s názvem Love Me Do, který se dostal na 17. místo nejprodávanějších desek. Druhý singl Please Please Me / From Me To You, byl už velkým hitem v celé Británii, kde se dostal na vrchol hitparády.
George Martin se stal producentem i dalších hudebních skupin jako Cilly Black, Gerry & the Pacemakers nebo Billy J. Kramer, ale nejdůležitějšími zůstali The Beatles. Podílel se na nahrávání skladeb In My Life, Michelle, Yesterday, For No One a hudebních alb Revolver či Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band.
V polovině 60. let začal být Martin u EMI nespokojen a proto založil vlastní produkční společnost AIR, kde pokračovali s nahráváním i Beatles. Martin pro ně napsal několik orchestrálních melodií k jejich filmům A Hard Day's Night, Help! a Yellow Submarine.
Po rozpadu skupiny v roce 1970 pracoval na albu Ringo Starra Sentimental Journey a produkoval alba Paula McCartneyho Tug Of The War a Pipes Of Piece.
V roce 1996 si získal popularitou produkování singlu Eltona Johna Candle In The Wind, podílel se také na přípravě projektu objevených nahrávek The Beatles Anthology 1, 2 a 3.V roce 1998 vydal vzpomínkové album věnované právě Beatles na kterém se interpretačně podíleli Robin Williams, Bobby McFerrin, Celine Dion, Vanessa Mae, Jeff Beck, Jim Carrey, Phil Collins a Sean Connery. Roku 1999 získal George Martin titul Sir. R. 2002 se podílel na organizaci koncertu k oslavám 50. výročí nástupu královny Alžběty na britský trůn. V listopadu 2006 se podílel na výrobě remixového alba The Beatles Love.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama