Březen 2010

Lady Madonna

27. března 2010 v 14:26 | Czewa |  Písničky
Lady Madonna byl první singl, ve kterém se Beatles v pozdější době vracejí ke kořenům rock'n'rollu. Bylo to celkem překvapivé, neboť po albech Sgt. Pepper Lonely Hearts Club band a Magical Mystery Tour se očekávaly složitější záležitosti. Melodie byla inspirována písní Bad Penny Blues, hitu jazzového trumpetisty Humphreyho Lytteltona z roku 1956, kterou produkoval George Martin. Když se Beatles Lytteltona zeptali, jak docílil zvuku v té písni, odpověděl, že se hrálo štětkami. Tak si taky vzali štětky a nahráli je s bubny a klavírem. Lytteltonovi to nevadilo, protože Beatles si ze skladby vzali vlastně jen rytmus a navíc on se taky nechal inspirovat Danem Burleyem.
Co se týče textu, Paul písničku Lady Madonna pojal jako oslavu ženství a mateřství. Někteří se domnívali, že písnička mluví o Americe, ale tak to nebylo. Název Lady Madonna Paula napadl, když si prohlížel nějaký časopis a uviděla tam fotku africké ženy s dítětem. Pod ním bylo napsáno "Mountain Madonna", tak jen slovo mountain nahradil za lady a napsal píseň.
Lady Madonna vyšla na singlu v březnu 1968, v Británii se dostala na vrchol žebříčku, v Americe jen na čtvrté místo.


Lady Madonna children at your feet
wonder how you manage to make ends meet
who finds the money when you pay the rent
did you think that money was heaven sent.

Friday night arrives without a suitcase
Sunday morning creeping like a nun
Monday's child has learned to tie his bootlace
see how they run.

Lady Madonna baby at your breast
wonders how you manage to feed the rest
see how they run.

Lady Madonna lying on the bed
listen to the music playing in your head.

Tuesday afternoon is never ending
Wednesday morning papers didn't come
Thursday night your stocking needed mending
see how they run.

Lady Madonna children at your feet
wonder how you manage to make ends meet.

Pete Best

26. března 2010 v 17:53 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Pete Best se narodil 24. listopadu 1941 v Madras, což je město na východě Indie. Jeho otec John tam pracoval jako vojenský psycholog a matka Mona dělala zdravotní sestru u Červeného kříže. Když se narodil Peterův bratr Rory, rodina se vrátila zpět do Anglie a usadila se v Liverpoolu. V šestnácti letech se Pete začal zajímat o skiffle a rock'n'rollovou hudbu. V sobotu 29. srpna 1959
Pete s Beatles
otevřela Peterova matka vlastní klub Casbah, vlastně hlavně proto, aby měl Pete s ostatními hudebními nadšenci kde hrát. Peteho skupina se jmenovala Blackjacks a kromě Besta na bicí v ní hrál Ken Brown na rytmickou kytaru, Charles Newby zpíval a Bill Barlow hrál na baskytaru. Jejich repertoár se skládal z písní Little Richarda, Jerry Lee Lewise, Chucka Berryho a Carl Perkinse. V srpnu 1960 spojil Pete svůj osud se skupinou Beatles. Seděl za bicími většinu času, který skupina trávila v Hamburku. Mona jim pomáhala rozjíždět kariéru, to ona jim domluvila hraní v Cavern klubu.
Pete Best byl přinejmenším nejoblíbenějším členem skupiny mezi dámským publikem. Byl tichý, uzavřený a neúčastnil se akcí jako ostatních členové skupiny. Neoficiální nahrávky potvrzují, že nebyl moc nadaným bubeníkem. Objevil se na nahrávkách Tony Sheridana v jeho doprovodné skupině, v roce 1962 se zúčastnil zkoušky pro firmu Decca, začátkem téhož roku na nahrávání pro rádio BBC
a v červnu na zkoušce ve firmě EMI. Peta nikdo o ničem neinformoval a později už se tak nějak vědělo, že do skupiny nezapadá a vyhodí ho. Oficiálně tam skončil v polovině srpna 1962 a i to mu bylo oznámeno jen tak mezi řečí. Na rovinu mu to musel říct Brian Epstein. Proti vyhazovu Besta ze skupiny se dokonce zvedla vlna protestů fanoušků. Charakteristickým heslem se stalo heslo využívající významu bubeníkova příjmení "Pete is Best" - best anglicky znamená nejlepší. Za připomenutí stojí jistě i fakt, že odchod ze skupiny nesl velmi těžce a dokonce občas propadal depresím. Kvůli nim si dokonce jednou pustil plyn, naštěstí ucítil zápach jeho bratr Rory a Peteho včas zachránil.
Pete Best

Po opuštění Beatles se stal bubeníkem známé liverpoolské skupiny Lee Curtis & All stars a v roce 1963 s nimi natočil singl I'm gonna knock on your door. Při této příležitosti firma Decca skupinu kvůli zvýšení prodejnosti přejmenovala na Pete Best Four. V roce 1964 navštívili pod názvem Pete Best Combo Spojené státy. Zakladatelem skupiny nebyl Best, který pouze bubnoval, ale kytarista Tony Waddington a baskytarista Wayne Bickerton, kteří psali písně a zpívali. Některé skladby vyšly v USA na singlech. Po čase se Best rozhodl vrátit do Anglie a zbytek skupiny ho následoval. Pete Best dal přednost své ženě Kathy, se kterou bydlel v Haymans Green v Liverpoolu. V roce 1984 vyšel jeho životopis, který napsal společně s Pat Doncaster. Pracoval pekařství. V devadesátých letech se zúčastnil nahrávání vzpomínkových alb a roku 1991 založil vlastní skupinu, ve které hrál na bicí jeho mladší bratr Rory. Obdržel pozvání na turné do Japonska a
zúčastnil se několika světových setkání fanoušků Beatles. V roce 1993 nahrál album s oblíbenými rockovými písněmi Back to the beat a navštívil několik zemí se svou skupinou Pete Best Band(USA, Belgie, Jižní Afrika, Rusko, Dubaj). V roce 1994 odešel do hudebního důchodu.

Pete 2005

A Hard Day's Night

21. března 2010 v 12:08 | Czewa |  FilmyKdo má rád Beatles, tomu se jistojistě zavděčíte tímto filmem. Jedná se o první film skupiny, ke kterému napsal scénář Alun Owen a ve kterém uvidíte hrát všechny členy The Beatles sami sebe v době své nejvetší slávy. Film režíroval Richard Lester a natočila jej společnost United Artists. Zeptáte-li se mě na žánr, určitě to je komedie. Ale taková, která zároveň popisuje skutečnost, film doprovází členy skupiny během jejich jednodenního maratónu - od cesty vlakem do hotelu a do televizního studia, přes interview s novináři, zápletkou se ztraceným Ringem, postavou vtipného Paulova dědečka, až po závěrečný koncert. Celý film je doprovázen hudbou nejen z alba A Hard Day's Night. Můžete slyšet písničky A Hard Day's Night, I Should Have Known Better, I Wanna Be Your Man, Don't Bother Me, All My Loving, If I Fell, Can't Buy Me Love, And I Love Her, I'm Happy Just to Dance with You, Tell Me Why a She Loves You. Film byl natočen roku 1964.
Původně byl film zamýšlen pouze jako propagace alba, ale nakonec byl komerčně velmi úspěšný a vrátil náklady více než třicetinásobně. Jeho záměrem bylo oživit Beatlemanii, zaznamenat bleskový vzestup kapely ve stylu černobílého dokumentu. Členové dostali nenáročný úkol, hrát v podstatě skutečnost. Beatles s filmem byli spokojení, přestože věděli, že ukazuje pouze jednu stránku jejich osobností. Každý z nich tam představuje určitý charakter.

Název A Hard Day's Night vymyslel Ringo, když se jednoho dne roku 1964 vrátili z práce. Řekl: It's been a hard day... A pak se podíval ven a zjistil, že už je tma, tak dodal: Night... A tak vznikl A Hard Day's Night.

Jelikož se film vyvaroval trapných klišé, získal ocenění Nejlepší britský film roku 1964 v kategorii muzikál/komedie.

Každopádně tam jsou super hlášky, zasmějete se, uvidíte Beatles v jejich nejlepších letech, poslechnete si úžasné
písničky a zkrátka to stojí za to vidět!

A Day In The Life

15. března 2010 v 17:24 | Czewa |  Písničky
Píseň A Day In The Life vznikla spojením Johnovy nedokončené písně s Paulovou. Bývá často považována za nejlepší píseň z celého alby Sgt. Pepper, nachází se na poslední, třinácté pozici na CD, případně šesté na druhé straně LP.
Johnova nedokončená část písně pochází z novinového článku, ve kterém se psalo o průměrném počtu děr ve vozovkách na každého obyvatele. Film, o kterém se v písni zpívá, je odkazem na Jak jsem vyhrál válku. Muž, který přišel v autě o rozum byl Tara Browne, přítel Beatles, který se zabil při autonehodě. Zbytek už byl celkem jen výplod Johnovy fantazie.
Paulova nedokončená píseň o veselém vstávání a cestě do školy, se nachází mezi druhou a třetí slokou Johnového textu.
V roce 1968 Paul připustil, že se jednalo o "feťáckou" píseň. Narozdíl tedy od Fixing A Hole nebo Lucy In The Sky With Diamonds se skutečně naráží na problém s drogami.


I read the news today, oh boy . . .
About a lucky man who made the grade;
And though the news was rather sad,
Well, I just had to laugh-
I saw the photograph . . .

He blew his mind out in a car;
He didn't notice that the lights had changed.
A crowd of people stood and stared;
They'd seen his face before;
Nobody was really sure
If he was from the House of Lords.

I saw a film today, oh boy;
The English Army had just won the war.
A crowd of people turned away;
But I just had to look,
Having read the book.
I'd love to turn you on . . .

Woke up, fell out of bed,
Dragged a comb across my head;
Found my way downstairs and drank a cup;
And looking up, I noticed I was late.
Found my coat and grabbed my hat,
Made the bus in seconds flat;
Found my way upstairs and had a smoke;
Somebody spoke and I went into a dream . . .

I read the news today, oh boy;
Four thousand holes in Blackburn, Lancashire;
And though the holes were rather small,
They had to count them all.
Now they know how many holes it takes to fill the Albert Hall.
I'd love to turn you on . . .

Cynthia Powell (Lennon)

13. března 2010 v 16:25 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Cynthia Powell bydlela na poloostrově Hoylake v Cheshiru a seznámila se s Johnem na malířské akademii. Než k tomu došlo, byla prakticky ve všem jeho pravým opakem. Jedním slovem stydlivka. Jediné, co je spojovalo, byl špatný zrak :D. Zpočátku se Cynthia Johna spíš bála, protože patřil mezi takové ty vandráky, co si od všech jen půjčovali peníze, nechali se zvát nebo žebrali o cigarety. Také od ní si John zpočátku půjčoval. Když si od ní nebral peníze, tak aspoň štětce na malování. Často se spolu hádali, protože John nechtěl v ničem nikdy ustoupit. Její spolužačky ji před Johnem varovaly, protože ji jednou zmlátil (kvůli žárlivosti). Jakkoli se však choval hrubě, dokázala Cynthia bloudit celé hodiny po školních chodbách a vymýšlet si záminky ke střetnutí s Johnem. Nechala si dokonce změnit účes po vzoru jeho favortky Brigitte Bardot, zkrátila sukně a na jeho přání si pořídila síťované punčochy.
Někdy Cynthia doprovázela Johna na večírky, kde s chlapci hráli. John ji oslovoval "Slečno Powell" nebo prostě "Cyn". John na Cynthiu hodně žárlil. Jednou ji třeba viděl tančit se Stuartem Sutcliffem a pak jí udeřil do obličeje. Tento incident je rozdělil na tři měsíce, ale pak se jí John omluvil a vztah pokračoval. Lennonova teta Mimi ji moc v lásce neměla.
Pak Beatles odjeli do Hamburku a Cynthia zůstala doma, asi dvakrát za nimi přijela. Ani do Paříže s nimi jet nemohla, protože se připravovala na zkoušky. Krátce poté, co na zkoušce neuspěla, v červnu 1962, zjistila, že čeká s Johnem dítě. Když se John vrátil a dozvěděl se tuto zprávu, řekl jí: "Je jen jedna věc, Cyn, co musíme udělat. Vzít se." A tak byl tento pár dne 23. srpna 1962 v Liverpoolu oddán. Na svatbě byl i Paul s Georgem a Brian Epstein jim šel za svědka. Pro zajímavost, svatba proběhla dost komicky, protože ve dveřích naproti někdo začal pracovat se zbíječkou a nikdo neslyšel vlastního slova.
John Charles Julian Lennon se narodil 8. dubna 1963 v 6:50 hod. v nemocnici v Liverpoolu. Lennon nebyl přítomen, jelikož byl zrovna na turné, a viděl syna až o tři dny později, během krátké zastávky v Liverpoolu.
Lennonovi se nastěhovali do malého bytu, ale po mnoha trablích s vlezlými novináři se odstěhovali do domu ve Weybridge zvaného Kenwood.
Kapela pak odjela do Indie a Cynthia
našla nějaké dopisy od Yoko Ono pro Johna, kde poznala, že s ní něco měl. Po hádkách spali odděleně a když se vrátil John z Indie, potvrdil jí, že ji podváděl s mnoha ženami. Cynthia odjela na dovolenou v Řecku, ze které vrátila dřív a načapala Johna s Yoko. Pak se rozvedli. Dostávala 100.000 liber ročně na péči o Juliana a Kenwood.
8. prosince 1980 jí zavolal Ringo Starr se zprávou, že John byl zastřelen. Byla v šoku, hlavně kvůli Julianovi.
Cynthia se ještě třikrát vdala, první za italského hoteliéra Roberta Bassaniniho, podruhé za inženýra Johna Twista a potřetí za Karla Noela, majitele nočního klubu, se kterým žije dodnes na ostrově Mallorca. Vydala různé knihy o Johnovi, třeba Twist of Lennon v roce 1978 nebo John roku 2005.

Misery

10. března 2010 v 17:16 | Czewa |  Písničky
Když se Love Me Do dostala roku 1963 mezi nejlepší britskou dvacítku, spolu se záměrem Beatles vydat první desku bylo třeba přijít s novými skladbami. Nepočítalo se s autorstvím všech písní, ale přesto se snažili dát do alba vlastní podobu. To byl tehdy odvážný krok, protože většina rock'n'rollových interpretů napodobovali americké věci a přebírali je. V těchto podmínkách se tedy Paul s Johnem pustili do skládání pěti nových písní na album Please Please Me. Za hlavního přispění Johna napsali Misery. Právě John si v písni stěžuje na dívku, která ho opustila a nechala samotného.
První verš písničky zní "The world is treating me bad" (svět se ke mně chová ošklivě).

The world is treating me bad... Misery.

I'm the kind of guy,
Who never used to cry,
The world is treatin' me bad... Misery!

I've lost her now for sure,
I won't see her no more,
It's gonna be a drag... Misery!

I'll remember all the little things we've done
Can't she see she'll always be the only one, only one.

Send her back to me,
'Cause everyone can see
Without her I will be in misery

I'll remember all the little things we've done.
She'll remember and she'll miss her only one, lonely one.

Send her back to me,
'Cause everyone can see,
Without her I will be in misery (oh oh oh)
In misery (ooh ee ooh ooh)
My misery (la la la la la la)

Astrid Kirchherr

9. března 2010 v 20:45 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Narodila se 20.května 1938 v Hamburku. Už od dětství byla chytrá a nápaditá, navrhovala a šila si šaty. V roce 1957 začala studovat na jedné hamburské soukromé výtvarné škole. Původně se zapsala na katedru módního návrhářství, ale nakonec odcházela s diplomem umělecké fotografky. Když bylo Astrid dvaadvacet, ukončila studia a začala se věnovat fotografování. Mezi její spolužáky patřil také Klaus Voorman, který studoval grafiku. Po dvou letech přátelství se Klaus přestěhoval do domu Kirchherrových v Altoně. Astrid žila s otcem, matkou a dědečkem. Jeden večer se kamarádi trochu pohádali, Klaus odešel ven a bezcílně bloumal ulicemi Hamburku. Z jednoho z tamních klubů uslyšel hudbu, která ho zaujala.
Vstoupil a naslouchal. Na pódiu tehdy sice nestáli Beatles, ale Rory Storm and the Hurricanes. Naproti jeho stolu však seděla parta Angličanů, která upoutala jeho pozornost. Ti kluci se pak přesunuli na pódium a hráli hudbu, do které se Klaus okamžitě zamiloval. Domů se pak vracel pozdě a už jako velký fanoušek Beatles. Když o svém zážitku pak vyprávěl Astrid, dívka nepochopila to nadšení. Teprve při třetí Klausově návštěvě klubu se Astrid nechala zlákat a šla s ním.
"Ještě když jsem vcházela dovnitř, měla jsem strach. Na ten jsem ale rychle zapomněla, jakmile těch pět začalo hrát. Nedokážu vyjádřit, co jsem tehdy cítila. Něco mě prostě chytlo... Ještě tu noc jsem se zamilovala do Stuarta." Mezi Astrid s Klausem a všemi členy skupiny se pak vyvinulo přátelství. Po týdnu si Astrid přinesla foťák a fotografovala Beatles. Fotky zachycují skupinu v jejich oblíbených kožených bundách na střechách, v přístavu či v kolejišti. Paul později tvrdil: "Nikdo nám neudělal tak dobré fotografie jako Astrid." Beatles pak často navštěvovali dům Kirchherrových a i Astrid s Klausem chodili do Kaiserkelleru. V listopadu 1960 se Astrid se Stuem zasnoubili. Sutcliffe tak opustil šatnu, kde bydlel s Johnem a Georgem, a nastěhoval se do vily v Altoně. Astrid na něj měla značný vliv i co se vzhledu týče. Ušila mu lesklý černý kožený kabát a úzké, vypasované kalhoty. Ty se kapele moc líbily a nechali si je taky udělat. A taky ona stála za slavnými účesy členů. Zbavila jednou Stua nahoru vyčesané vlny, jak to nosili Teddy Boys, a na způsob módního francouzského účesu mu padaly vlasy rovnou do čela. První se tomu smáli, ale nakonec ho následovali všichni kromě Peta Besta. 5. prosince 1960 byl George Harrison vykázán z Hamburku, protože nebyl plnoletý.
Znamenalo to konec čtyřměsíčního angažmá Beatles. Znamenalo to také rozchod skupiny se Stuartem Sutcliffem, který pokračoval ve studiu umění v Hamburku. S ostatními členy skupiny udržoval on i Astrid písemný kontakt a na vánoce 1961 oba navštívili Liverpool. Každý si tehdy myslel, že je Stu nemocný. Trpěl totiž silnými bolestmi hlavy, kvůli kterým jednou ve škole i omdlel. Astrid rozhodla, že bude lepší, když zůstane v posteli nebo v ateliéru, a zůstala mu nablízku. Rentgen u domácího lékaře Kirchherrových nic neodhalil. 10. dubna 1962 Astrid volala její matka, že Stuart musí okamžitě do nemocnice. Zemřel cestou v dívčině náručí. Byla to pro ni těžká ztráta a dovedeme si představit, že nebyla sama.
Po Stuartově srmti upadla Astrid na několik měsíců do hlubokých depresí. John Lennon ji často utěšoval. "John mi říkal, abych šla dál, tvořila, myslela, žila nebo zemřela, přestala sedět doma. To mi ale nikdy Stuarta nepřivede zpátky." V roce 1964 začala Astrid pracovat jako nezávislá fotografka. Při jedné příležitosti fotografovala Beatles během natáčení filmu A Hard Day's Night. Dělala také fotografie pro obal alba George Harrisona Wonderwall Music. Ale postupem času byla Astrid fotografováním unavena. "Každý časopis a noviny po mě chtěli, abych zase fotila Beatles. Nic jiného. Nakonec jsem to vzdala. Od roku 1967 jsem fotila jen zřídka."
Tentýž rok se Astrid Kirchherr vdala za anglického bubeníka Gibsona Kempa, který hrál místo Ringa Starra v Rory Storm and the Hurricanes. Manželství skončilo rozvodem po sedmi letech. Astrid pokračovala v práci jako barmanka, interiérová designérka a pak dělala pro hudební vydavatelství. Podruhé se vdala za německého obchodníka. Astrid Kirchherr pomáhala v roce 1994 s filmem Backbeat, který líčil její vztah k Stuartovi a k celým Beatles a také život během počátku kariéry Beatles v Hamburku. V polovině 90. let Kirchherr se svým obchodním partnerem Ulfem Krügerem založili K & K - fotografický obchod v Hamburku. Astrid nemá žádné děti, a teď žije sama: "Mé druhé manželství skončilo v roce 1985... Lituji toho, že jsem neměla děti. Teď však bydlím sama a jsem velmi šťastná. "

The Beatles and Queen - Moravské divadlo Olomouc

7. března 2010 v 11:44 | Czewa |  Aktuality
V pátek jsem se vydala do divadla. Představení The Beatles and Queen mi bylo doporučeno, tak jsem neváhala a v předprodeji si koupila relativně levné místo v galérce. Dobře jsem udělala. Divadlo bylo plné. Neviděla jsem ani jedno prázdné místo. A to mělo premiéru už na konci roku 2007! Vůbec se však nedivím, protože to vážně stálo za to.
Jedná se o balet rozdělený na dvě části, mezi kterými je asi dvacetiminutová pauza.

První část, The Beatles, režíroval Igor Vejsada. Asi během jedné hodiny nás za stálého znění
výběru písní Beatles tanec provedl životem skupiny-od počátečních let až po vraždu Johna Lennona. Celé představení působilo úžasně barevně, tanečníci to měli perfektně nacvičené. Jediné, co mi troch vadilo, byla nechronologičnost jednotlivých dějů, všechno to bylo jaksi smíchané. A taky mi tam chyběla doba mezi rozpadem skupiny a Johnovou smrtí. Ale to se dá přehlédnout, celkově za 1!

Druhá část, The Queen, připravená robertem Baloghem, trvala delší dobu - asi hodinu a půl. Ke konci už se mi to zdálo docela dlouhé, ale hlavní představitel Freddieho Mercuryho ukázal nejlépe své taneční umění a mělo to šťávu. Popisoval příběh od narození Freddieho v Zanzibaru, stěhování, seznámení se členy skupiny, úspěchy, spolupráce s
operní pěvkyní Montserrat Caballé, jeho osobní život (různé deprese, drogy, homosexualita, dvě ženy...) a smrt (Freddie zemřel roku 1991 na zápal plic: měl AIDS).

Kdo má rád tuto hudbu, nevadí mu, když hraje docela nahlas, rád se dívá na příběh skrytý v tanci a nebo se chce dovědět něco o těchto dvou skupinách, tomu vřele doporučuji si na toto představení zajít!

I Saw Her Standing There

4. března 2010 v 17:10 | Czewa |  Písničky
I Saw Her Standing There byla ideální úvodní písní prvního alba Beatles, protože kapelu přesně zařazovala do prostředí tanečních sálů plných dospívajících fanynek. Rozhodli se ponechat na nahrávce klasické odpočítání one-two-three-four, protože dodávalo zdání drsné kapely zachycené během živého vystupování. A řekněme si na rovinu, je to prostě ta správná vypalovačka, která tam akorát pasuje.
Píseň se původně jmenovala Seventeen. Vypráví jednoduchý příběh o chlapci, který uviděl tancoval krásnou dívku a rozhodl se, že už nikdy s jinou nebude tančit. Ten kluk září sebejistotou a arogancí mládí, protože ho vůbec nenapadne, že by mohl být odmítnut :)
Paul začal psát tuto píseň jedné noci roku 1961, když se vracel z Allertornh domů. Inspirací k textu mu byla nejspíš sedmnáctiletá Iris Caldwellová, kterou jednou viděl tancovat Twist a okouzlily ho její nohy v síťových punčochách a taky její profesionální vystupování. Měli spolu nejspíš i nějaký románek, ale nikdy to nebylo vážné. Melodii dokončili Paul i s Johnem, stejně tak i s určitou částí textu mu John pomohl.


Well, she was just 17,
You know what I mean,
And the way she looked was way beyond compare.
So how could I dance with another (ooh)
When I saw her standin' there.

Well she looked at me, and I, I could see
That before too long I'd fall in love with her.
She wouldn't dance with another (whooh)
When I saw her standin' there.

Well, my heart went "boom,"
When I crossed that room,
And I held her hand in mine...

Well, we danced through the night,
And we held each other tight,
And before too long I fell in love with her.
Now, I'll never dance with another (whooh)
When I saw her standing there

Well, my heart went "boom,"
When I crossed that room,
And I held her hand in mine...

Oh, we danced through the night,
And we held each other tight,
And before too long I fell in love with her.
Now I'll never dance with another (whooh)
Since I saw her standing there 3x

George Martin

3. března 2010 v 20:35 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
George Martin se narodil 3. ledna 1926 v Londýně. Už od dětství se zajímal o hudbu, na večírcích imitoval Alberta Ammonse a jiné klavírní mistry boogie woogie. Po válce se vrátil z námořnictva a nastoupil na hudební učiliště Guildhall School. Kromě klavíru se učil hrát na hoboj. S ním si pak občas přivydělal v orchestru divadla. Po škole nalezl hlavní zaměstnání v hudebním archivu rozhlasové společnosti BBC. V roce 1948 se oženil (manželka Sheena) a narodili se jim dvě děti, Bundy a Gregory (Později se manželé rozvedli a George Martin se v roce 1967 oženil se svou sekretářkou Judy Flockhart-Smithovou, se kterou měl děti Lucy a Gilese). Když mu bylo 24 let, stal se zástupcem hlavního referenta pro umělce a repertoár u nahrávací společnosti Parlophone, patřící pod EMI. Zajímavé je, že George Martin nehledal nové možnosti v oblasti hudby, na rock'n'roll se díval celkem lhostejně. Občas produkoval uslzené romantické balady a hlavně komediální snímky. Martin dostal za úkol nalézt hudební skupinu podobného ražení jako Shadows či Cliff Richard. Jednoho dne se proto sešel s manažerem začínající skupiny
The Beatles Brianem Epsteinem. Oba muži k sobě na první pohled pojali vzájemné sympatie a důvěru. Brian byl o osm let mladší, možná proto mu imponovala Martinova elegance a zdvořilé vystupování. Martina ty demosnímky, které mu Brian přinesl, moc nenadchly, ale vyvolaly jeho zájem: "Ty písničky mě rozhodně neomráčily, vlastně mě neomráčily ani trošku. Znělo to, jako by ten zvuk nahrávali nkde v koupelně. Byl mizerný, písničky nebyly valné a skupina hrála dost nepřesně. Ale já jsem tehdy zrovna něco potřeboval a zdálo se mi, že je to natolik zajímavé, abych s nimi udělal aspoň zkušební nahrávku." A tak navrhl na 6. června 1962 první zvukovou zkoušku se začínající skupinou. Hráli zprvu dost obehrané šlágry a evergreeny, teprve potom došlo na vlastní písně Lennona a McCartneyho. Z Martinova neosobního hlasu nepoznali vůbec jeho dojem. Pak si Martin řekl, že by z nich mohl udělat slavné. "Patřili k sobě měli šarm a byli to okouzlující mladí lidé…Jediné, co potřebovali, byl jiný bubeník." Skutečně, údajně na návrh George Martina byl vyměněn bubeník Pete Best za Ringa Starra.
V říjnu 1962 vydali The Beatles u společnosti EMI první singl s názvem Love Me Do, který se dostal na 17. místo nejprodávanějších desek. Druhý singl Please Please Me / From Me To You, byl už velkým hitem v celé Británii, kde se dostal na vrchol hitparády.
George Martin se stal producentem i dalších hudebních skupin jako Cilly Black, Gerry & the Pacemakers nebo Billy J. Kramer, ale nejdůležitějšími zůstali The Beatles. Podílel se na nahrávání skladeb In My Life, Michelle, Yesterday, For No One a hudebních alb Revolver či Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band.
V polovině 60. let začal být Martin u EMI nespokojen a proto založil vlastní produkční společnost AIR, kde pokračovali s nahráváním i Beatles. Martin pro ně napsal několik orchestrálních melodií k jejich filmům A Hard Day's Night, Help! a Yellow Submarine.
Po rozpadu skupiny v roce 1970 pracoval na albu Ringo Starra Sentimental Journey a produkoval alba Paula McCartneyho Tug Of The War a Pipes Of Piece.
V roce 1996 si získal popularitou produkování singlu Eltona Johna Candle In The Wind, podílel se také na přípravě projektu objevených nahrávek The Beatles Anthology 1, 2 a 3.V roce 1998 vydal vzpomínkové album věnované právě Beatles na kterém se interpretačně podíleli Robin Williams, Bobby McFerrin, Celine Dion, Vanessa Mae, Jeff Beck, Jim Carrey, Phil Collins a Sean Connery. Roku 1999 získal George Martin titul Sir. R. 2002 se podílel na organizaci koncertu k oslavám 50. výročí nástupu královny Alžběty na britský trůn. V listopadu 2006 se podílel na výrobě remixového alba The Beatles Love.

Please Please Me

1. března 2010 v 18:33 | Czewa |  Alba
Tak se jmenovalo první album The Beatles vydané 22. března 1963. Většina písní byla natočena během hediné zkoušky 11.února tentýž rok. Toto album obsahuje celkem 14 písní, z toho osm napsané autorskou dvojkou Lennon/McCartney a zbylých šest někým jiným (v závorce):
1. I Saw Her Standing There
2. Misery
3. Anna (Go to Him) (Arthur Alexander)
4. Chains (Gerry Goffin/Carole King)
5. Boys (Luther Dixon/Wes Farrell)
6. Ask Me Why
7. Please Please Me
8. Love Me Do
9. P.S. I Love You
10 Baby It's You (Mack David/Barney Williams/Burt Bacharach)
11. Do You Want to Know a Secret
12. A Taste of Honey (Bobby Scott/Ric Marlow)
13. There's a Place
14. Twist and Shout (Phil Medley/Bert Russell)
Obal alba:
George Martin chtěl pořídit na přední stranu obalu fotografii skupiny před pavilonem hmyzu v londýnské zoo, ale tento návrh byl zoologickou společností zamítnut. Známá konečná verze obalu s Beatles shlížejícími dolů ze schodiště je pořízena Agnusem McBeanem v londýnském ředitelství EMI.

Zdroje

1. března 2010 v 18:28 | Czewa |  O blogu
Abych u každého článku nemusela uvádět to, odkud jsem čerpala, napíšu sem zdroje, odkud toho beru nejvíc. Když se bude jednat o jiný zdroj, určitě ho najdete pod daným článkem.

cs.wikipedia.org

Knihy:

Jak vznikaly písně The Beatles-Steve Turner

The Beatles-Antonín Matzner

John Lennon-Edice Kruhu přátel mladé hudby