Paul McCartney

13. února 2010 v 13:44 | Czewa |  Historie
Paul McCartney je můj nejoblíbenější člen Beatles a spolu s Ringem Starrem jediný dosud žijící. Mezi charakteristické rysy jeho tváře patří úzké rty a krásné hnědé velké oči. Pro zajímavost, měří asi 180 cm.
Narodil se 18. června roku 1942 v Liverpoolu. Jeho otec, James McCartney, pracoval jako makléř v továrně na bavlnu. Taky hrál na klavír a trubku v jazzové kapele. Během války ztratil místo na bavlníkové burze a začal pracovat v továrně na motory. Oženil se Patricií, zdravotní sestrou, se kterou měl prvního syna Paula. Zajímavé je, že oba Paulovi rodiče měli irský původ a vyznávali katolickou víru. Roku 1944 se jim narodil druhý syn Michael, ze kterého se později stal dobrý fotograf.
Paula ve škole bavila literatura (zejména angliští romanopisci alžbětinské epochy). Ve třinácti letech se rodina odstěhovala do tichého předměstí Liverpoolu, odkud to bylo nedaleko k domu Johna Lennona. V té době je však zasáhla těžká událost. Paulova matka zemřela na rakovinu prsu.
Ve čtrnácti letech udělal na Paula dojem Donegan, který přijel se svou skupinou. Zatoužil po kytaře a po mnoha prosbách mu otec přání splnil. Sám s otcovou pomocí se učil akordy a dobře se naučil všechny tehdy populární skifflové kousky. Ve školním autobuse se Paul seznámil s Georgem Harrisonem. Roku 1957 se Paul McCartney potkal na pouti Johna Lennona a přidal se k němu do skupiny Quarrymen. Ti dva se později pustili do společného skládání (nejčastěji v obýváku Paulova domu). Z té doby známe písně jako Love Me Do či One After 909. Ke skupině se pak přidal George Harrison.
Paulovi to ve škole šlo, uměl německy a španělsky. Skupina The Beatles (po mnoha variantách jmen) dostala angažmá v Hamburku. Díky odchodu původního baskytaristy Stuarta Sutcliffa jeho nástroj přebral McCartney.
Po smrti manažera skupiny Briana Epsteina roku 1967 se Paul stal neoficiálním vůdcem kapely a především jejím nejaktivnějším členem. Tou dobou začal Paul (stejně jako ostatní členové skupiny) užívat ve větší míře drogy a o rok později se celá skupina vydala do Indie, aby zde meditovala. Kromě drog Paul experimentoval jako první člen Beatles s elektronickou hudbou. Pod Paulovým vedením také vznikl kritikou odsouzený a veřejností nepochopený film Magical Mystery Tour, plný psychedelických obrazců a výjevů. Paul žil dlouhá léta s herečkou Jane Asherovou, ale v roce 1967 se seznámil s Lindou Eastmanovou, americkou fotografkou. Dne 12. března 1969 si ji vzal, o osm dní tak předběhli Johna Lennona s Yoko Ono. Paul adoptoval Lindinu dceru z prvního manželství Heather. S Lindou měli pak tři děti - Marry Annu, Stellu Ninu a Jamese Louise. Oba manželé vždy tvrdili, že kromě devíti dní, kdy byl McCartney v roce 1980 v japonském vězení (za držení marihuany), strávili každý den spolu. V dubnu 1970 Paul McCartney veřejně oznámil, že Beatles opouští, ostatní jej následovali a všichni členové se věnovali dál vlastním projektům. Paul naučil Lindu hrát na klávesy a zaangažoval ji ve své nové skupině Wings. První společnou prací byla píseň Another Day.
Ačkoliv hudební kritici Lindu kritizovali za její zpěv i hraní, Wings měli v 70. letech velký úspěch. V roce 1972 vyrazila skupina na první turné po Velké Británii a o rok později i po celé Evropě. O rok později vydali Wings patrně své nejlepší album Band On The Run.
McCartney vytvořil velké množství alb, ať samostatně nebo se skupinou Wings. Mezi nejznámější vedle již zmíněných patří Ram, Venus and Mars či Tug of War. V polovině 80. let spolupracoval se Steviem Wonderem nebo Michaelem Jacksonem. S manželkou se stali vegetariány a bojovníky za práva zvířat. V roce 1994 byly objeveny demosnímky Lennonových písní, ke kterým zbylí členové skupiny nahráli doprovod a vznikly tak poslední písně Real Love a Free As A Bird vydané na albech Anthology. V roce 1997 byl Paul McCartney pasován na rytíře a nejen neuvěřitelným počtem prodaných desek je právem považován za jednoho z nejlepších hudebníků 20. století. V roce 1998 zemřela Paulova žena Linda na rakovinu prsu. Náhoda, že na stejnou nemoc jako jeho matka? Možná, každopádně tu nemoc musí nenávidět.
V roce 2002 se Paul nicméně podruhé oženil s modelkou Heather Mills a v říjnu 2003 se jim narodila dcera Beatrice Milly McCartney. Paul se věnuje i vážné hudbě, složil několik klasických děl (např. Liverpoolské oratorium nebo Standing Stone). V roce 1999 byl uveden do síně slávy, uspořádal koncert na počest Lindě a také první výstavu svých obrazů. Roku 2005 vydal album s názvem Chaos And Creation in the Backyard, o dva roky později pak Memory Almost Full. V té době se také rozvedl s Heather. 6. června 2004 vystoupil jako první člen skupiny Beatles na koncertě v Praze.
9. října 2011 se v Londýně potřetí oženil s Nancy Shevellovou.
Zatím jeho posledním hudebním počinem zůstává deska Kisses On The Bottom z roku 2012, na níž vzdal hold svým oblíbeným melodiím ze 30. a 40. let.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ježibaba | Web | 13. února 2010 v 19:50 | Reagovat

řeknu, tenhle blog se ti teda povedl:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama