John Lennon

14. února 2010 v 15:07 | Czewa |  Historie
John Lennon byl druhý nejstarší člen skupiny The Beatles. Kromě hudby působil i jako spisovatel, malíř či herec. Snadno byste ho poznali pro jeho tenoučké rty, středně velké hnědé oči a v pozdějších letech podle kulatých brýlí "lennonek".


Narodil se 9. října 1940 v Liverpoolu, během jednoho z Hitlerových náletů na město. Jeho matka Julia byla již dva roky ženou jeho otce, Alfreda Lennona, lodního stevarda. Ten hned po svatbě odjel na moře a kvůli zběhnutí byl uvězněn. Jediným pojítkem mezi manželi byly peníze, které Julia od lodní společnosti dostávala. I ty jí však po čase přestaly chodit. V té době John vyrůstal u Juliiných rodičů, kde si ho oblíbila teta Mimi. Po Fredově tajemném zmizení si Julia našla jiného muže a Mimi si vzala Johna k sobě. Už ve čtyřech letech začal chodit do základní školy, mimochodem do třídy chodil s Peterem Harrisonem (Georgeův bratr). John se naučil rychle číst i psát a rád chodil do kina. Jeho otec Fred se jednou vrátil, ale Julia už ho nechtěla, rozvedli se. Fred si chtěl dokonce jednou odvést syna na Nový Zéland, to si ale malý John stačil rozmyslet.
V sedmi letech se John Lennon pustil do psaní básniček, kreslení a vášnivého čtení. Jeho oblíbenou knihou byla Alenka v říši divů. Hudba ho v té době vůbec nezajímala. Jednou jel na prázdniny k bratrancům a po cestě hrál na foukací harmoniku, za což ho pochválil průvodčí :). Měl přátele, se kterými zpíval v chrámovém sboru. John byl autoritativní typ a s kamarády dělal různé rošťárny. Ze základní školy přešel na gymnázium Quarry Bank, kde za neplechy nejednou dostal rákoskou.
Julia s Johnem trávila dost času, třebaže stále bydlel u Mimi. Rozmazlovala ho. Dala mu i první lekce hudby, sama hrála na banjo. John pak dostal kytaru a hned se do ní zamiloval. Hrál skiffle a se spolužáky založil kapelu The Quarry Men. roku 1957 se seznámil s Paulem McCartnym a přizval ho do své skupiny. Lennon s McCartneym začali skládat písničky.
Když mu bylo 18 let, Julia tragicky zemřela (přejelo ji auto policisty ve výslužbě). John byl zničen. Studium ho moc nebavilo a přešel proto na College of Art, kde se seznámil se Stuartem Sutcliffem a přivedl ho do skupiny, která se nakonec přejmenovala na The Beatles.
23. srpna 1962 se John Lennon oženil se svou spolužačkou z umělecké školy Cynthií Powellovou, Narodil se jim syn Julian. Roku 1964 vydal Lennon svou první knihu In His Own Write, která se stala bestsellerem. O rok později vydal další knihu A Spaniard in the Works. John Lennon byl celý život rebel, 4. března 1966 pronesl při jednom interview poznámku o tom, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus a rozpoutal tak vlnu odporu. Roku 1966 potkal svou životní lásku, kontroverzní japonskou umělkyni Yoko Ono. O dva roky později se rozvedl s manželkou Cynthií a 20. března 1969 se na Gibraltaru s Yoko Ono oženil. Tou dobou začal John vodit Yoko na nahrávání, což se kapele nezamlouvalo. John Lennon se brzy vrhnul na sólové projekty, s Yoko Ono natočil album Unfinished Music No. 1: Two Virgins, na jehož obalu jsou oba nazí, proto se gramofonová deska musí prodávat v papírovém sáčku. Lennon a Yoko založili skupinu Plastic Ono Band a začali se politicky angažovat. Pořádali mírové happeningy, asi nejznámější - Bed In - se odehrál květnu 1969 v Montrealu. Novomanželé Lennonovi strávili 8 dní v posteli, vzývali mír, pořádali mírové dýchánky a společně s přáteli nahráli skladbu Give Peace A Chance. V roce 1970 se Beatles oficiálně rozpadli. O rok později se manželé Lennonovi přesunuli natrvalo do USA. Lennon vydal album Imagine. Ve Spojených státech měl John problémy s imigračním úřadem kvůli dřívějšímu přechování drog. 9. října 1975 se jim narodilo jediné společné dítě Sean Ono Taro Lennon. Poté si Lennon dal pauzu a uzavřel se před okolním světem. V srpnu 1980 začal po šesti letech znovu skládat hudbua natáčet písně. Z těchto nahrávek vznikla dvě alba - Double Fantasy a Milk and Honey.


Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu. Před branou jeho New Yorkského bytu ho těžce postřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album. John s Yoko vystoupili asi ve 22 hodin 50 minut z taxi, které je přivezlo z nahrávacího studia. Když prošli vstupní bránou domu Dakota, zavolal Chapman zezadu "Pane Lennone!", ten se stihl sotva otočit, když na něj Chapman sedmkrát vystřelil. John ještě stačil vyjít několik schodů a poté se zhroutil na zem. Na místě byli záhy policisté, kteří se rozhodli vzhledem k vážnému stavu rozhodli odvézt jej do nemocnice policejním autem. Z místa činu do Rooseveltovy nemocnice museli ujet asi jednu míli. Během tohoto převozu Lennon ztratil vědomí. Podle vyjádření doktora byl mrtvý již v okamžiku, kdy ho do nemocnice přivezli (před 23. hodinou). Přesto učinil pokusy o jeho záchranu, ale všechny byly marné. Mnohočetné střelné rány samozřejmě způsobily vícečetná zranění včetně roztříštěné levé lopatky a průstřelu plic, fatálním zraněním však bylo přetnutí krční tepny. To bylo příčinou ztráty asi 80% krve, na což Lennon zemřel. Když byla zpráva oznámena Yoko, opustila nemocnici a informace se dostala médiím. Ve stejnou dobu shromážděný dav lidí zpíval před jeho domem Johnovy písně. Po několik následujících dní většina rozhlasových i televizních stanic zrušila svoje programové schéma a věnovala se téměř výhradně této události. Hudební složku vysílání tvořily převážně nahrávky Beatles a Johna Lennona, některé televizní stanice pak zařadily do vysílání filmy Beatles. Vražda Johna Lennona kromě jiného rozproudila debatu o držení zbraní v USA. Po jeho smrti se vyrojila spousta teorií o fingované vraždě nebo o Johnově útěku do tichomoří... Vdova Yoko Ono žije v tomtéž domě jako s Johnem dodnes. Písně Johna Lennona jsou často zařazovány mezi vůbec nejlepší písně hudební historie. V roce 2002 britská rozhlasová stanice BBC uspořádala hlasování o 100 největších Britů v historii. John Lennon se umístil na 8. místě. Má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Christyna Czowac | Web | 29. dubna 2010 v 17:58 | Reagovat

za prvé:miluju ty jeho tenoučké rtíky :D !
za druhé:to o tý fingovaný vraždě je pěkná blbost...ikdyž bych byla úpřímně šťastná,kdyby ještě žil...ale mně to příjde dost nepravděpodobný...John by na opuštěnym ostrově nevydržel ani tejden natož třicet let.
za třetí:v tý anketě měl bejt první :) ... nevim jakej kokot mohl bejt před nim :D !

2 Czewa | Web | 1. května 2010 v 18:23 | Reagovat

:D
Taky myslím, že to byla pěkná blbost, ale to víš, lidi zas neměli do čeho vrtat... Asi jako že Paul is dead.

3 Christyna Czowac | Web | 1. května 2010 v 20:28 | Reagovat

jo,no to byla krávovina jako poleno :D !

4 maccapaul | Web | 9. října 2010 v 13:55 | Reagovat

ahoj,nádhernej blog nechtěla bys ses spřátelit????????

5 beatleblázen | 21. června 2011 v 21:37 | Reagovat

njn souhlasim Christyna Czowac john ne opustenym ostrove??? muhahahaha to  si vazne nedovedu predstavit - koho by provokoval???? :-D ale bylo by to vazne bezva ach jo jak ja ho miluju on je tak bozi, sladkej hmmmmmm

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama