Únor 2010

Brian Epstein

28. února 2010 v 21:49 | Czewa |  Lidi s Beatles spjatí
Celé to začalo asi takto:
28.října 1961 přišel do obchodu Epseinových s gramofonovými deskami osmnáctiletý Raymond Jones a sháněl jednu desku.
"Deska, kterou chci, se jmenuje My Bonnie a byla nahrána v Německu. Máte ji?" zeptal se prodavače Briana.
"S kým to má být?" tázal se Brian mladého zákazníka.
"Nejspíš jste o nich neslyšel," odpověděl Raymond. "Je to skupina a říkají si Beatles."
Brian o nich ještě opravdu nejspíš nevěděl, i když se dost zajímal o hudební scénu. Chtěl vědět, jestli se jedná o zahraniční skupinu.
"Ne, jsou to Liverpudliáni, i když někdy pracují venku," dostalo se mu odpovědi. "Hlavně však hrají v Cavern Clubu tady za rohem. Pak se rozloučil a Brian si udělal poznámku do svého bloku: "My Bonnie. The Beatles. V pondělí ověřit." Ten den se ho na tutéž desku ptaly ještě dvě dívky. 9. prosince se na skupinu šel Brian podívat do Caver Clubu a jejich vystupování ho natolik okouzlilo, že jim nabídl své manažerské služby. Skupina nakonec přijala a podepsala s ním pětiletou smlouvu 24. ledna 1962. Tehdy byla skupina ještě ve složení John Lennon, Paul McCartney, George Harrison a Pete Best. Zajímavé je, že z právního hlediska byla tato první smlouva neplatná - Brian sám se na ni nepodepsal a McCartney s Harrisonem v té době ještě neměli 21 let. Jako první Brian pro Beatles sháněl nahrávací společnost. Poněkolika amrných pokusech uspěl u Parlophone, dceřiné společnost EMI. Smlouvu uzavřel s producentem Georgem Martinem. V té době také Beatles vyměnili bubeníka - na místo Pete Besta nastoupil Ringo Starr. Brian již tehdy tvrdil, že Beatles budou jednou větší než Elvis. Skupina mohla být Brianovi vděčná například za to, že už na vystoupení nenosili kožené bundy, ale nechal jim ušít jejich typické šedé obleky. Jejich vystupování se stalo oproti dřívějšku celkově upravenější a uhlazenější a tento nový styl byl přístupnější širší veřejnosti. S dřívějším popíjením nebo dokonce pojídáním na scéně byl teď konec, stejně jako s jejich kouřením a pokřikováním na publikum. Brian také navrhlna konci koncertu společnou poklona. Přestože neměl do té doby Brian s prací manažera žádné zkušenosti, podařilo se mu vytvořit z neznámé liverpoolské kapely, kterých bylo tehdy spousta, celosvětově známou a slavnou skupinu. Na druhé straně mu bylo vyčítáno, že nedostatečně chránil jejich autorská práva. Měl výborné organizační schopnosti, ale neuvědomoval si, jak obrovské peníze se mohou v této oblasti točit, proto uzavřel několik nevýhodných smluv.

Osobní život:
Narodil se 19. září 1934 v Liverpoolu. Jeho otec vlastnil velký obchod s nábytkem. Byli Židé. V dětství vystřídal Brian hodně škol. Těžko si hledal kamarády a byl často obětí antisemitismu. Měl sen stát se módním návrhářem. Jeho otec však od něj, jako od nejstaršího syna, očekával pokračování v rodinné tradici. V šesti letech se narodil Brianův bratr Clive. Když bylo Brianovi 16 let, začal v rodinném obchodě s nábytkem pracovat. O dva roky později byl odveden na vojnu, kde ale sloužil jen 10 měsíců. Rozhodl se studovat herectví, školu však nedokončil a vrátil se zpět do firmy, která v té době dobře prosperovala. Jeho otec Harry Epstein koupil obchod, který se nacházel hned vedle jejich prodejny nábytku. Jednalo se o NEMS (The North End Road Music Stores), Epsteinovi zde prodávali piána, pračky, rádia atd. Brzy si otevřeli novou pobočku a nabídku rozšířili na gramofonové desky. Brianovi bylo tehdy svěřeno oddělení hudebních novinek. Nová pobočka stála nedaleko Cavern Clubu. Brianovi záleželo hodně na tom, aby měl vždy na skladě všechny nahrávky, i ty od neznámých skupin a hudebníků.
Brian Epstein byl homosexuál. V té době ještě byla v Británii homosexualita trestná. Ironií osudu byl dotyčný zákon zrušen nedlouho po Brianově smrti. Odlišná sexuální orientace byla zdrojem jeho trápení a depresí. Začal experimentovat s drogami. V době vzrůstající slávy Beatles čelil stále většímu tlaku a byl terčem vydírání. Neustále se bál, že jeho soukromý život by mohl ohrozit skupinu. V roce 1966 se Beatles rozhodli přestat s živým vystupováním a Brian měl pocit, že ho Beatles chtějí vytěsnit, navíc jeho manažerská smlouva s nimi pomalu končila. Byl nemocný a ke konci svého života potřeboval stále větší počet prášků na to, aby mohl spát, i na to, aby zůstal vzhůru. I nadále však měl smělé plány do budoucna a přemýšlel o nových projektech.
Brian Epstein zemřel ve svém domě v Londýně dne 27. srpna 1967 ve věku 32 let. Když jeho přátelé vylomili dveře od ložnice, protože se celý den neozýval, našli ho už mrtvého. Přivolaná policie uzavřela vyšetřování události s tím, že se jednalo o nešťastnou náhodu. Předávkoval se barbituráty. Pohřben je na židovském hřbitově v Liverpoolu.

Po Brianově smrti Beatles pocítili, jak moc je Eppy, jak mu říkali, držel pohromadě. Znamenal pro ně jistotu a zázemí, byl to "pátý Beatle". Beatles hráli a zpívali a o všechno ostatní se staral on. Po jeho smrti si ale každý začal dělat, co chtěl. Nikomu jinému jako manažerovi už Beatles nedůvěřovali. Řešili stále častější názorové neshody a osobní konflikty tak vznikaly první náznaky rozpadu skupiny.

Love Me Do

19. února 2010 v 18:04 | Czewa |  Písničky
Tato písnička je jedna z raných Paulových, která se stala prvním hitem Beatles v Británii a třebaže její text nepatří mezi nejsložitější (většina slov je jednoslabičná a slovo "love" se v ní opakuje 21x), byl to jakýsi začátek slávy skupiny. Paul ale tvrdil: "Love Me Do je naše nejlepší filozofická píseň, protože je prostá a pravdivá, je neuvěřitelně prostá." Paul ji složil už ve svých šestnácti letech, John mu pak pomohl s tou "middle-eight". Johnova foukací harmonika jí dodává gospel-bluesový nádech. Píseň Love Me Do najdete na druhé straně LP Please Please Me jako první, případně jako osmou na CD. Vyšla také jako vůbec první singl Beatles, s Please Please Me na druhé straně.
Beatles Love Me Do nahráli celkem třikrát. Poprvé začátkem června 1962 ještě s Petem Bestem za bicí soupravou, když byli na zkušebním nahrávání s Georgem Martinem v Abbey Road. Tuto verzi najdete na albu Anthology 1. V srpnu pak na podnět George Martina skupina vyměnila bubeníka za Ringa Starra, který s nimi v září nahrál Love Me Do podruhé. Ani v tomto případě však výsledek George Martina a ostatní nespokojil a do hry se vložil třetí bubeník, Andy White. Ringo v této verzi hraje na tamburínu a je to ta, která pak vyšla na singlu a albu a kterou tudíž většina lidí jako jedinou zná.
Na foukací harmoniku, jak již bylo řečeno, hraje v Love Me Do John Lennon. Líbilo se to i G. Martinovi, kvílející harmonika mu připomínala staré nahrávky bluesových hudebníků a Beatles ji během své rané kariéry mnohokrát použili.

Love, love me do,
You know I love you,
I'll always be true,
So please, love me do.
Whoa, love me do.

Love, love me do.
You know I love you,
I'll always be true,
So please, love me do.
Whoa, love me do.

Someone to love,
Somebody new.
Someone to love,
Someone like you.

Love, love me do.
You know I love you,
I'll always be true,
So please, love me do.
Whoa, love me do.

Love, love me do.
You know I love you,
I'll always be true,
So please, love me do.
Whoa, love me do.
Yeah, love me do.
Whoa, oh, love me do.

Ringo Starr

17. února 2010 v 18:46 | Czewa |  Historie
Ringo Starr, vlastním jménem Richard Starkey (Ringo se mu říkalo pro jeho lásku k prstenům), byl ze všech členů skupiny The Beatles nejstarší a působil jako její bubeník. Spolu s Paulem McCartneym taky ještě žije. Snadno byste ho poznali díky velkému nosu, teď krátkým vlasům a náušnici v uchu.
Narodil se 7. července 1940 v Liverpoolu. Jeho otec, pekařský dělník, se s ringovou matkou Elsií Gleaveovou o tři roky později rozvedl. Ritchie zůstal s maminkou, která pracovala jako servírka, a trávil dost času s prarodiči a sousedy. Byl jedináček a to mu docela vadilo. Kdy mu bylo šest, prasklo mu slepé střevo a to započalo jeho boj s nemocemi. Podstoupil další operace a dlouho chyběl ve škole. Když se asi za rok vrátil, musel hodně dohánět. Pomáhala mu dcera sousedky, která ho seznámila s natěračem Harrym Gravesem, se kterým se spřátelil. Za tohoto muže se Elsie později provdala. Když pak Ritchie začal chodit na střední školu, nastydl, dostal zánět pohrudnice a zase musel strávit dva roky v sanatoriu. Do školy se už nevrátil, začal pracovat jako poslíček na dráze. To ho ale nebavilo a vyhodili ho. Nastoupil znova jako truhlářský učedník. Tam se seznámil s Eddiem Milesem, se kterým založil skifflovou kapelu. Otčím mu koupil bicí soupravu. Richard si v bubnování našel zálibu a dědeček mu později koupil lepší, drahé bicí, které mu pak splácel. Ta souprava ho přivedla do kvalitní rock'n'rollové kapely Rory Storm and the Hurricanes. Ti pak dostali nabídku na angažmá v letním táboře, Ritchie nechal práce a odjel. Vrátil se už jako Ringo Starr.
V srpnu 1962 si Ringa vybrala skupina The Beatles a vyměnila za něj Peta Besta. To rozpoutalo demonstrace Peteových příznivců, nic to ale nepomohlo a Ringo se stal členem skupiny, kterým zůstal až do rozpadu skupiny v dubnu 1970. Ve skupině Beatles zastával vždy pozici bubeníka, jako zpěvák se příliš neuplatnil, na každém albu najdeme max. 2 písničky. Nejvýrazněji zazářil v písních Honey Don't, v Yellow Submarine nebo v Good Night. Po rozpadu Beatles se Ringo Starr vrhl na vydávání sólových desek, které však nebyly příliš úspěšné. Jako vynikajícího bubeníka jej obšem i v dalších letech vyhledávali osobnosti rockového světa. Jeho
bubnování zůstalo skvělé a úžasné, jako zpěvák byl považován za průměrného. V roce 1970 vydal swingové album Sentimental Journey. Album Beaucoups Of Blues (1970) je prozměnu ve stylu country. V 1. pol. 70. let nahrál i několik hitů, např. It Don´t Come Easy, Back Off Boogaloo či Photograph. Album Ringo (1973) se stalo dokonce velmi úspěšným a podíleli se na něm všichni bývalí členové Beatles. Dva singly z tohoto alba se umístili na 1. místě v americké hitparádě (Photograph a You're Sixteen). V oblasti pop music jeho popularita od poloviny 70. let poklesla, o to více se začal prosazovat jako herec. V roce 1969 se Ringo Starr objevil ve filmu Candy, v roce 1970 ve filmu The Magic Christian, roku 1975 ve filmu Lizstomania a v roce 1981 získal hlavní roli ve snímku Caveman. V dalších letech natořil mnoho filmů a TV seriálů. Jako jediný ex-Beatle se také objevil v reklamě (propagoval v USA značkovou vodku). V roce 1976 se přestěhoval do Monte Carla. Po překonání drogové a alkoholové závislosti se v roce 1989 Ringo Starr objevil na turné se svou doprovodnou skupinou All-Starrs Band. Roku 1995 se spojil s Paulem McCartneym a Georgem Harrisonem u příležitosti práce na projektu Anthology (v roce 1994 byly objeveny demosnímky Lennonových písní, ke kterým zbylí členové skupiny nahráli doprovod a vznikly tak poslední písně Real Love a Free As A Bird vydané na albech Anthology 1, 2 a 3. Roku 1998 natočil album Vertical Man s řadou pozoruhodných hostů (Ozzy Osbourne, Steven Tyler, Alanis Morissette). Co se týče jeho osobního života, roku 1965 se oženil s liverpoolskou kadeřnicí Maureen Coxovou, s níž má děti Zaka (uznávaný bubeník, mimo jiné hrál ve skupinách Oasis či v obnovených The Who), Jasona a Lee. S Maureen se rozvedl v roce 1975. Roku 1981 se oženil s herečkou Barbarou Bachovou.

George Harrison

16. února 2010 v 21:51 | Czewa |  Historie
George Harrison byl nejmladším členem skupiny The Beatles, kytarista, skladatel, v pozdějším období života znám pro svůj zájem o indickou kulturu a meditaci. Jeho účes z počátečních dob slávy Beatles se jmenoval Arthur (viz Hard Days Night:-)). George měl velké oči, hubený, trojúhelníkový obličej a trochu křivé zuby. A taky velké charisma. Hlavně zpočátku existence kapely u něj jde slyšet srandovní liverpoolský akcent a nejistý hlas, to se však později změnilo.
Jako jediný člen The Beatles nevyrůstal v rozvedené rodině nebo předčasně neztratil některého z rodičů. Narodil se 25. února 1943. Jeho otec Harold byl lodním stevardem, později řidičem autobusu a matka Louisa prodavačka. Měl tři starší sourozence: Louise, Harolda a Petera. Bylo to samostatné dítě, vyznávající katolickou víru a mající rádo samotu. Na gymnáziu se nerad učil hlavně letopočty a nejen to vedlo k tomu, že ho profesoři neměli moc rádi. Provokoval je výstředním oblečením i účesy.
Ve třinácti letech si Harrison koupil starou kytaru. Matka jeho zájem o hudbu podporovala, ale naučit hrát se musel sám. Díky hodinovým cvičením, puchýřům na prstech a silné vůli to dopracoval až k utvoření skifflové kapely. V autobusu do gymnázia se setkal s Paulem McCartneym, který ho pak přivedl do Quarrymen. Zajímavé je, že Johnova teta Mimi George neměla v oblibě (aby se nedivila, že Georgeovi fanoušci pak nebudou mít v oblibě ji :D). Když skupina (už s názvem The Beatles) dostala angažmá v Hamburku, George ještě nebyl plnoletý a neměl pracovní povolení, což způsobilo jeho předčasné vyhoštění zpět do Anglie.
George Harrison byl skvělý kytarista i skladatel, ale v počátcích slávy The Beatles se mu nepovedlo své skladby prosadit. Až do vydání alba Revolver se vždy na desce objevily maximálně dvě jeho písně.
Při natáčení filmu A Hard Day's Night se seznámil s modelkou Pattie Boyd, se kterou se za dva roky poté oženil. George se potýkal s drogovou závislostí, užíval LSD a marihuanu. V roce 1965 se na albu Rubber Soul poprvé pokusil hrát na sitar. V té době se setkal s indickým sitáristou Ravim Shankarem, který se stal jeho přítelem a učitelem. George se začal zajímat o indickou kulturu a meditaci a v roce 1969 se stal příznivcem hnutí Hare Krišna, odpoutal se tak od drog, ale zároveň to narušilo jeho soukromý život a manželka Pattie Boyd po osobních neshodách odešla k Ericu Claptonovi. Ještě za působení v Beatles vydal Harrison dvě alba -
Wonderwall Music a Electronic Sound, ta nebyla však moc úspěšná. V roce 1970 však vyšlo velmi úspěšné album All Things Must Pass se slavnou písní My Sweet Lord, kvůli které se Harrison dostal r. 1976 k soudu a byl obviněn z plagiátorství (pro podobnost s písní He's So Fine newyorské skupiny Chiffons z roku 1962).
1. srpna 1971 uspořádal George Harrison v New Yorku dobročinný koncert pro válkou zmítaný Bangladéš, na kterém vystoupilo mnoho slavných hudebníků, třěba Bob Dylan, Eric Clapton, Ringo Starr, Billy Preston, Ravi Shankar atd. Z koncertu vzniklo úspěšné hudební album i film. Po dalším vynikajícím albu Living in the Material World založil George v roce 1974 vlastní gramofonovou firmu Dark Horse, stejnojmenné album však neuspělo a jeho sólové turné po USA nebylo kritikou dobře přijato. V roce 1974 žil George nějaký čas s modelkou Kathy Simmons, bývalou přítelkyní Roda Stewarta. Pak se zamiloval do Mexičanky Olivie Trinidad Ariasové, sekretářky firmy A&M, jež distribuovala desky jeho společnosti. Měsíc před svatbou, 1. srpna 1978, se jim narodil syn Dhani. V mezidobí vydával Harrison i nadále sólová alba, tu s větším, tu s menším úspěchem. Vždy se však jednalo o melodicky silné a textově zajímavé počiny, přestože se George držel svého stylu a odmítal jakkoli přijímat nové trendy v hudbě. Snad i proto poptávka po jeho tvorbě poněkud poklesla. Po smrti Johna Lennona (8. prosince 1980) se uzavřel před okolním světem a věnoval se většinou jen filmové produkci a své rodině. Až v roce 1985 se vrátil na koncertní pódium. Vystoupil i na charitativním koncertu ve Wembley. V roce 1987 mu pak vyšlo nové album Cloud Nine, které se dostalo do první desítky žebříčků hitparád a z alba pocházel i hit Got My Mind Set on You. Roku 1988 se Harrison spojil s hudebníky Royem Orbisonem, Jeffem Lynneem, Bobem Dylanem a Tomem Pettym a natočili dvě alba pod společným názvem Traveling Wilburys. 29. listopadu 2001 George Harrison v Los Angeles podlehl rakovině plic. Podle dostupných informací byl jeho popel rozsypán do indické posvátné řeky Gangy. Krátce před smrtí vytvořil nové album, které pak dle jeho instrukcí dokončili Jeff Lynne, syn Dhani a bubeník Jim Keltner. Bylo vydáno pod názvem Brainwashed v roce 2002.

John Lennon

14. února 2010 v 15:07 | Czewa |  Historie
John Lennon byl druhý nejstarší člen skupiny The Beatles. Kromě hudby působil i jako spisovatel, malíř či herec. Snadno byste ho poznali pro jeho tenoučké rty, středně velké hnědé oči a v pozdějších letech podle kulatých brýlí "lennonek".


Narodil se 9. října 1940 v Liverpoolu, během jednoho z Hitlerových náletů na město. Jeho matka Julia byla již dva roky ženou jeho otce, Alfreda Lennona, lodního stevarda. Ten hned po svatbě odjel na moře a kvůli zběhnutí byl uvězněn. Jediným pojítkem mezi manželi byly peníze, které Julia od lodní společnosti dostávala. I ty jí však po čase přestaly chodit. V té době John vyrůstal u Juliiných rodičů, kde si ho oblíbila teta Mimi. Po Fredově tajemném zmizení si Julia našla jiného muže a Mimi si vzala Johna k sobě. Už ve čtyřech letech začal chodit do základní školy, mimochodem do třídy chodil s Peterem Harrisonem (Georgeův bratr). John se naučil rychle číst i psát a rád chodil do kina. Jeho otec Fred se jednou vrátil, ale Julia už ho nechtěla, rozvedli se. Fred si chtěl dokonce jednou odvést syna na Nový Zéland, to si ale malý John stačil rozmyslet.
V sedmi letech se John Lennon pustil do psaní básniček, kreslení a vášnivého čtení. Jeho oblíbenou knihou byla Alenka v říši divů. Hudba ho v té době vůbec nezajímala. Jednou jel na prázdniny k bratrancům a po cestě hrál na foukací harmoniku, za což ho pochválil průvodčí :). Měl přátele, se kterými zpíval v chrámovém sboru. John byl autoritativní typ a s kamarády dělal různé rošťárny. Ze základní školy přešel na gymnázium Quarry Bank, kde za neplechy nejednou dostal rákoskou.
Julia s Johnem trávila dost času, třebaže stále bydlel u Mimi. Rozmazlovala ho. Dala mu i první lekce hudby, sama hrála na banjo. John pak dostal kytaru a hned se do ní zamiloval. Hrál skiffle a se spolužáky založil kapelu The Quarry Men. roku 1957 se seznámil s Paulem McCartnym a přizval ho do své skupiny. Lennon s McCartneym začali skládat písničky.
Když mu bylo 18 let, Julia tragicky zemřela (přejelo ji auto policisty ve výslužbě). John byl zničen. Studium ho moc nebavilo a přešel proto na College of Art, kde se seznámil se Stuartem Sutcliffem a přivedl ho do skupiny, která se nakonec přejmenovala na The Beatles.
23. srpna 1962 se John Lennon oženil se svou spolužačkou z umělecké školy Cynthií Powellovou, Narodil se jim syn Julian. Roku 1964 vydal Lennon svou první knihu In His Own Write, která se stala bestsellerem. O rok později vydal další knihu A Spaniard in the Works. John Lennon byl celý život rebel, 4. března 1966 pronesl při jednom interview poznámku o tom, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus a rozpoutal tak vlnu odporu. Roku 1966 potkal svou životní lásku, kontroverzní japonskou umělkyni Yoko Ono. O dva roky později se rozvedl s manželkou Cynthií a 20. března 1969 se na Gibraltaru s Yoko Ono oženil. Tou dobou začal John vodit Yoko na nahrávání, což se kapele nezamlouvalo. John Lennon se brzy vrhnul na sólové projekty, s Yoko Ono natočil album Unfinished Music No. 1: Two Virgins, na jehož obalu jsou oba nazí, proto se gramofonová deska musí prodávat v papírovém sáčku. Lennon a Yoko založili skupinu Plastic Ono Band a začali se politicky angažovat. Pořádali mírové happeningy, asi nejznámější - Bed In - se odehrál květnu 1969 v Montrealu. Novomanželé Lennonovi strávili 8 dní v posteli, vzývali mír, pořádali mírové dýchánky a společně s přáteli nahráli skladbu Give Peace A Chance. V roce 1970 se Beatles oficiálně rozpadli. O rok později se manželé Lennonovi přesunuli natrvalo do USA. Lennon vydal album Imagine. Ve Spojených státech měl John problémy s imigračním úřadem kvůli dřívějšímu přechování drog. 9. října 1975 se jim narodilo jediné společné dítě Sean Ono Taro Lennon. Poté si Lennon dal pauzu a uzavřel se před okolním světem. V srpnu 1980 začal po šesti letech znovu skládat hudbua natáčet písně. Z těchto nahrávek vznikla dvě alba - Double Fantasy a Milk and Honey.


Dne 8. prosince 1980 se Lennon stal obětí atentátu. Před branou jeho New Yorkského bytu ho těžce postřelil duševně nemocný Mark David Chapman, kterému se několik hodin předtím podepsal na své nové album. John s Yoko vystoupili asi ve 22 hodin 50 minut z taxi, které je přivezlo z nahrávacího studia. Když prošli vstupní bránou domu Dakota, zavolal Chapman zezadu "Pane Lennone!", ten se stihl sotva otočit, když na něj Chapman sedmkrát vystřelil. John ještě stačil vyjít několik schodů a poté se zhroutil na zem. Na místě byli záhy policisté, kteří se rozhodli vzhledem k vážnému stavu rozhodli odvézt jej do nemocnice policejním autem. Z místa činu do Rooseveltovy nemocnice museli ujet asi jednu míli. Během tohoto převozu Lennon ztratil vědomí. Podle vyjádření doktora byl mrtvý již v okamžiku, kdy ho do nemocnice přivezli (před 23. hodinou). Přesto učinil pokusy o jeho záchranu, ale všechny byly marné. Mnohočetné střelné rány samozřejmě způsobily vícečetná zranění včetně roztříštěné levé lopatky a průstřelu plic, fatálním zraněním však bylo přetnutí krční tepny. To bylo příčinou ztráty asi 80% krve, na což Lennon zemřel. Když byla zpráva oznámena Yoko, opustila nemocnici a informace se dostala médiím. Ve stejnou dobu shromážděný dav lidí zpíval před jeho domem Johnovy písně. Po několik následujících dní většina rozhlasových i televizních stanic zrušila svoje programové schéma a věnovala se téměř výhradně této události. Hudební složku vysílání tvořily převážně nahrávky Beatles a Johna Lennona, některé televizní stanice pak zařadily do vysílání filmy Beatles. Vražda Johna Lennona kromě jiného rozproudila debatu o držení zbraní v USA. Po jeho smrti se vyrojila spousta teorií o fingované vraždě nebo o Johnově útěku do tichomoří... Vdova Yoko Ono žije v tomtéž domě jako s Johnem dodnes. Písně Johna Lennona jsou často zařazovány mezi vůbec nejlepší písně hudební historie. V roce 2002 britská rozhlasová stanice BBC uspořádala hlasování o 100 největších Britů v historii. John Lennon se umístil na 8. místě. Má svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Paul McCartney

13. února 2010 v 13:44 | Czewa |  Historie
Paul McCartney je můj nejoblíbenější člen Beatles a spolu s Ringem Starrem jediný dosud žijící. Mezi charakteristické rysy jeho tváře patří úzké rty a krásné hnědé velké oči. Pro zajímavost, měří asi 180 cm.
Narodil se 18. června roku 1942 v Liverpoolu. Jeho otec, James McCartney, pracoval jako makléř v továrně na bavlnu. Taky hrál na klavír a trubku v jazzové kapele. Během války ztratil místo na bavlníkové burze a začal pracovat v továrně na motory. Oženil se Patricií, zdravotní sestrou, se kterou měl prvního syna Paula. Zajímavé je, že oba Paulovi rodiče měli irský původ a vyznávali katolickou víru. Roku 1944 se jim narodil druhý syn Michael, ze kterého se později stal dobrý fotograf.
Paula ve škole bavila literatura (zejména angliští romanopisci alžbětinské epochy). Ve třinácti letech se rodina odstěhovala do tichého předměstí Liverpoolu, odkud to bylo nedaleko k domu Johna Lennona. V té době je však zasáhla těžká událost. Paulova matka zemřela na rakovinu prsu.
Ve čtrnácti letech udělal na Paula dojem Donegan, který přijel se svou skupinou. Zatoužil po kytaře a po mnoha prosbách mu otec přání splnil. Sám s otcovou pomocí se učil akordy a dobře se naučil všechny tehdy populární skifflové kousky. Ve školním autobuse se Paul seznámil s Georgem Harrisonem. Roku 1957 se Paul McCartney potkal na pouti Johna Lennona a přidal se k němu do skupiny Quarrymen. Ti dva se později pustili do společného skládání (nejčastěji v obýváku Paulova domu). Z té doby známe písně jako Love Me Do či One After 909. Ke skupině se pak přidal George Harrison.
Paulovi to ve škole šlo, uměl německy a španělsky. Skupina The Beatles (po mnoha variantách jmen) dostala angažmá v Hamburku. Díky odchodu původního baskytaristy Stuarta Sutcliffa jeho nástroj přebral McCartney.
Po smrti manažera skupiny Briana Epsteina roku 1967 se Paul stal neoficiálním vůdcem kapely a především jejím nejaktivnějším členem. Tou dobou začal Paul (stejně jako ostatní členové skupiny) užívat ve větší míře drogy a o rok později se celá skupina vydala do Indie, aby zde meditovala. Kromě drog Paul experimentoval jako první člen Beatles s elektronickou hudbou. Pod Paulovým vedením také vznikl kritikou odsouzený a veřejností nepochopený film Magical Mystery Tour, plný psychedelických obrazců a výjevů. Paul žil dlouhá léta s herečkou Jane Asherovou, ale v roce 1967 se seznámil s Lindou Eastmanovou, americkou fotografkou. Dne 12. března 1969 si ji vzal, o osm dní tak předběhli Johna Lennona s Yoko Ono. Paul adoptoval Lindinu dceru z prvního manželství Heather. S Lindou měli pak tři děti - Marry Annu, Stellu Ninu a Jamese Louise. Oba manželé vždy tvrdili, že kromě devíti dní, kdy byl McCartney v roce 1980 v japonském vězení (za držení marihuany), strávili každý den spolu. V dubnu 1970 Paul McCartney veřejně oznámil, že Beatles opouští, ostatní jej následovali a všichni členové se věnovali dál vlastním projektům. Paul naučil Lindu hrát na klávesy a zaangažoval ji ve své nové skupině Wings. První společnou prací byla píseň Another Day.
Ačkoliv hudební kritici Lindu kritizovali za její zpěv i hraní, Wings měli v 70. letech velký úspěch. V roce 1972 vyrazila skupina na první turné po Velké Británii a o rok později i po celé Evropě. O rok později vydali Wings patrně své nejlepší album Band On The Run.
McCartney vytvořil velké množství alb, ať samostatně nebo se skupinou Wings. Mezi nejznámější vedle již zmíněných patří Ram, Venus and Mars či Tug of War. V polovině 80. let spolupracoval se Steviem Wonderem nebo Michaelem Jacksonem. S manželkou se stali vegetariány a bojovníky za práva zvířat. V roce 1994 byly objeveny demosnímky Lennonových písní, ke kterým zbylí členové skupiny nahráli doprovod a vznikly tak poslední písně Real Love a Free As A Bird vydané na albech Anthology. V roce 1997 byl Paul McCartney pasován na rytíře a nejen neuvěřitelným počtem prodaných desek je právem považován za jednoho z nejlepších hudebníků 20. století. V roce 1998 zemřela Paulova žena Linda na rakovinu prsu. Náhoda, že na stejnou nemoc jako jeho matka? Možná, každopádně tu nemoc musí nenávidět.
V roce 2002 se Paul nicméně podruhé oženil s modelkou Heather Mills a v říjnu 2003 se jim narodila dcera Beatrice Milly McCartney. Paul se věnuje i vážné hudbě, složil několik klasických děl (např. Liverpoolské oratorium nebo Standing Stone). V roce 1999 byl uveden do síně slávy, uspořádal koncert na počest Lindě a také první výstavu svých obrazů. Roku 2005 vydal album s názvem Chaos And Creation in the Backyard, o dva roky později pak Memory Almost Full. V té době se také rozvedl s Heather. 6. června 2004 vystoupil jako první člen skupiny Beatles na koncertě v Praze.
9. října 2011 se v Londýně potřetí oženil s Nancy Shevellovou.
Zatím jeho posledním hudebním počinem zůstává deska Kisses On The Bottom z roku 2012, na níž vzdal hold svým oblíbeným melodiím ze 30. a 40. let.

Stručná=D historie skupiny

9. února 2010 v 20:29 | Czewa |  Historie

Členové The Beatles, jak všichni jistě víte, pocházeli z Liverpoolu, města v severozápadní Anglii.

V březnu roku 1957 založil John Lennon během studia na gymnáziu Quarry Bank v Liverpoolu skifflovou skupinu The Quarrymen. 6. července téhož roku se Lennon a The Quarrymen setkali s Paulem McCartneyem. 6. února 1958 pozvala kapela (která hrála pod různými jmény) mladičkého kytaristu George Harrisona, aby se na ně podíval ve Wilson Hall v liverpoolském Garstonu. McCartney se s Harrisonem znal ze školního autobusu. Na McCartneyho naléhání začal Harrison hrát s The Quarrymen jako sólový kytarista po zkoušce v březnu 1958, když překonal Lennonovu úvodní nechuť z důvodu jeho nízkého věku. V průběhu tohoto období členové neustále přicházeli a opouštěli formaci a v lednu 1960 se přidal Lennonův přítel z umělecké školy Stuart Stutcliffe na baskytaru. Lennon s McCartneyem hráli doprovodnou kytaru a v kapele se vystřídalo velké množství bubeníků.

V květnu 1960 Beatles objížděli severovýchodní Skotsko jako doprovodná kapela zpěváka Johnnyho Gentla. S Gentlem se setkali hodinu před jejich prvním vystoupením a McCartney poukazuje na turné jako na velkou zkušenost pro kapelu. Kapela, která byla často bez bubeníka si na turné zajistila služby Tommyho Moora, který byl mnohem starší než ostatní. Avšak brzy po turné se Moore, který cítil velký věkový rozdíl, vrátil do továrny na lahve, kde pracoval jako řidič vysokozdvižného vozíku. Dalším bubeníkem byl Norman Chapman, ale za několik týdnů byl povolán do vojenské služby. Jeho odjezd způsobil závažný problém, jelikož neoficiální manažer kapely Allan Williams pro ně domluvil hraní v klubech na Reeperbahn v německém Hamburku.
15.srpna 1960 pozval McCartney Peta Besta, aby se stal stálým bubeníkem kapely. Viděl Besta hrát s The Blackjacks v Cashbah Clubu, který vlastnila Petova matka Mona Bestová. Byl to sklepní klub v liverpoolském West Derby, kde Beatles hrávali a často ho navštěvovali. V dokumentárním snímku The Compleat Beatles řekl Williams, že Best "nehrál příliš obratně, ale obstojně."

Beatles začali hrát v hamburských barech Indra a Kaiserkeller. Chtělo se po nich, aby hráli šest až sedm hodin za večer, sedm dní v týdnu. Krátce poté, co začali hrát na novém místě v Top Ten Clubu byl Harrison vyhostěn, protože lhal německým úřadům o svém věku. O týden později byli McCartney a Best zatčeni, obviněni za žhářství a vyhoštěni, protože založili malý požár v domě, kde bydleli. Lennon následoval ostatní v půlce prosince.

Znovu spolu hráli Beatles poprvé 17.prosince 1960 v Cashbah Clubu a v dubnu 1961 se vrátili do Hamburku. Během hraní v Top Ten Club si je vybral zpěvák Tony Sheridan jako svou doprovodnou kapelu pro sérii nahrávek pro německou společnost Polydor Label, produkovanou známým kapelníkem Bertem Kaempfertem. Kaempfert podepsal s kapelou při prvním setkání 22.června 1961 jejich vlastní smlouvu pro Polydor. 31.října vydal Polydor nahrávku písně My Bonnie (Mein Hertz ist bei dir nur), která se v německých žebříčcích objevila pod jménem Tony Sheridan and the Beat Brother, což byl obecný název pro kohokoliv kdo se objevil v Sheridanově doprovodné kapele. K pověsti, že tato nahrávka vedla k setkání kapely s Brianem Epstainem je třeba dodat, že byli díky ní také poprvé zmíněni v americkém tisku.

V létě roku 1962 Beatles potřetí a naposledy odjeli do Hamburku a působili ve Star Clubu. V září se vrátili zpět do Británie, rozloučili se s Petem Bestem a na post bubeníka přišel Ringo Starr (narozený jako Richard Starkey), nejstarší hráč se zkušeností z několika dalších skupin. George Martin si kladl podmínku spolupráce s Beatles právě výměnou bubeníka, Pete Best podle něho nezapadal do záměru ve vytváření image skupiny. V říjnu 1962 vydala skupina u společnosti EMI první singl s názvem Love Me Do, který se dostal na 17. místo nejprodávanějších desek. Druhý singl Please Please Me / From Me To You, byl už velkým hitem v celé Británii, kde se dostal na vrchol hitparády.

První album, nazvané rovněž Please Please Me (1963), znamenalo začátek beatlemánie ve Velké Británii. Beatles také hráli naposledy v Cavern Clubu a začali koncertovat po celé Evropě a posléze i celém světě. Během let 1963 a 1964 odehráli přes 200 velkých koncertů. V roce 1964 následovalo úspěšné turné po Spojených státech, vystoupení v The Ed Sullivan Show a natočení prvního filmu: A Hard Day's Night i stejnojmenné album. Díky úspěchu Beatles se v americkém žebříčku hitparád začaly prosazovat i další britské rockové skupiny jako např. Rolling Stones.

26. října 1965 byli Beatles vyznamenáni Řádem britského impéria a natočili další film Help!. Vystoupení na Shea Stadium v roce 1965, při druhém americkém turné, zaznamenalo rekordní počet 55 tisíc diváků. Hudebně se Beatles začali odklánět od líbivých, ale bezduchých textů o lásce experimentovali se zvuky různých nástrojů (např. indický strunný nástroj sitar ve skladbě Norwegian Wood) i hraním se smyčcovým kvartetem (píseň Yesterday) nebo i s celým orchestrem (A Day In The Life).

Skupina měla vliv i na ostatní kapely té doby: Rolling Stones, Pink Floyd, Beach Boys...

4. března 1966 pronesl John Lennon při jednom interview poznámku o tom, že Beatles jsou populárnější než Ježíš Kristus a rozpoutal tím vlnu odporu. V témž roce Beatles přestali koncertovat, 1. května 1966 měli poslední vystoupení ve Wembley ve Velké Británii, v srpnu zahráli poslední oficiální koncert v Candlestick Park, San Francisco, USA. Na konci srpna 1967 umřel manažer Brian Epstein na předávkování. V tom samém roce vyšlo dle kritiků jedno z nejlepších alb v historii rockové hudby, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, které bylo poznamenáno hudebními studiovými experimenty.

V roce 1967 Beatles natočili další film Magical Mystery Tour i stejnojmenné album poznamenané halucinogenními prožitky z užívání drog. I přes první vážné rozmíšky mezi jednotlivými členy skupina nahrála v roce 1968 pozoruhodné The Beatles (nazývané také The White Album podle jeho bílého přebalu). Ringo Starr během nahrávání alba krátkodobě opustil skupinu. Téhož roku založili Beatles firmu Apple Corps - vlastnili gramofonovou značku, obchod, filmovou společnost atd. Vznikl další film, tentokrát kreslený, Yellow Submarine (na tom se ovšem Beatles podíleli jen minimálně).

Rok 1969 byl pro skupinu kritický a definitivně vedl k jejímu rozpadu. John Lennon začal na nahrávání vodit kontroverzní japonskou umělkyni a svou druhou ženu Yoko Ono, proti čemuž protestoval hlavně Paul McCartney. John Lennon s ní natočil album Unfinished Music No. 1: Two Virgins a začal se zabývat vlastními "nebeatlovskými" hudebními projekty (založil skupinu Plastic Ono Band) a protesty proti válce ve Vietnamu. Beatles jako skupina spolu naposledy veřejně koncertovali na střeše svého nahrávacího studia 30. ledna 1969 a vznikl poslední film i LP Let It Be. Během jejího natáčení po hádkách s McCartneym i Lennonem dočasně skupinu opustil George Harrison.

V létě 1969 skupina natočola poslední studiové album Abbey Road. Dosud nevydané snímky Let It Be byly předány hudebnímu producentovi Philu Spectorovi k finálnímu zpracování. John Lennon se v té době věnoval pouze Plastic Ono Band a svým mírovým aktivitám a o další hudební výboje Beatles již neměl zájem. Svět se tak až v dubnu 1970 v interwiu Paula pro hudební časopis New Musical Express oficiálně dověděl, že The Beatles už neexistují. Paul byl obviňován, že opustil Beatles, na to ale namítl, že Beatles opustili sami sebe.

Po poslechu zpracovaných skladeb alba Let It Be žádal Paul McCartney o odstranění dle jeho názoru nemístných úprav. Nebylo mu vyhověno a nakonec to tedy byl v dubnu 1970 on, kdo ze skupiny odchází a veřejnost se tak poprvé dověděla o definitivním rozchodu Beatles. Paul McCartney podal k Nejvyššímu soudu 31. prosince 1970 žádost o oficiální ukončení partnerství Beatles. Všichni členové skupiny se vydali na sólovou dráhu.

Mají hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.

Zdroj: wikipedie

O blogu

6. února 2010 v 19:22 | Eva (proto bEVAtles...) |  O blogu
Ahoj milý návštěvníku,
vítám Tě na mém blogu. Kdo jsem? Na tom přece nezáleží, důležitější je, o čem bude tento blog. Odpověď zní: O té nejlepší a mé nejmilovanější skupině The Beatles, bez které by byl můj život o tolik krásného ochuzen.
Ze začátku sem hodím nějaké ty obecné informace, které jste schopni velmi snadno najít v knihách, na internetu apod. A od těch nejobecnějších věcí pomalu přejdeme ke konkrétnějším tématům, jednotlivým členům, příběhům nebo zajímavostí, o kterých se třeba nic moc neví.
Tento blog zakládám ze dvou důvodů. První je ten, abych se s informacemi podělila a případně někomu, koho to zajímá, pomohla. Druhý důvod se zas váže spíš ke mně, proto, abych se i já dozvěděla něco nového. Protože, ač je tomu těžko uvěřit, jen o jedné skupině toho existuje tolik, že i kdybych sem psala článek denně (a to moc nadějně nevidím), asi bych sem všechno nedala.
Tak uvidíme no, co z toho vzejde. Držte mi palce, piště komentáře (slušné a pokud možno k tématu) a snad tu najdete, po čem vaše srdce touží!
Beatles Forever!!!